W ciągu najbliższych kilku lat, eksperci firmy Areva będą symulować hipotetyczne wydarzenia, wykraczające poza założenia projektowe reaktorów, które mogą mieć miejsce w elektrowni jądrowej. Badania zachowania reaktorów posłużą rozwojowi strategii kontroli i łagodzenia konsekwencji takich zdarzeń. Nowy projekt badawczy jest skoncentrowany w szczególności na równoczesnym wystąpieniu awarii wielu systemów bezpieczeństwa, aż po całkowity black-out.
Unikalne stanowisko testowania PKL firmy Areva odwzorowujące pełnowymiarowy obieg pierwotnego chłodzenia reaktora PWR, wyposażone jest w czujniki umieszczone w wielu punktów pomiarowych. Dzięki temu seria badań może być wykonana i oceniana w warunkach rzeczywistych, a uzyskane wyniki pozwolą ekspertom na opracowanie skutecznych zaleceń dla operatorów elektrowni.
- Firma Areva z satysfakcją przyjmuje odnowienie przez OECD zaufania i wsparcia dla tego projektu. Wykonywaliśmy testy w naszym unikalnym obiekcie testowym od początku lat 70-tych. To silne międzynarodowe zainteresowanie pokazuje po raz kolejny znaczenie know-how firmy Areva i infrastruktury w zakresie bezpieczeństwa - powiedział Stefan vom Scheidt, dyrektor zarządzający Areva w Niemczech.
Pod egidą OEDC, projekt jest finansowany wspólnie przez niemieckich operatorów elektrowni jądrowych, firmę Areva oraz Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii. Innymi uczestnikami programu są organizacje, laboratoria badawcze i przedsiębiorstwa z czternastu krajów członkowskich OECD w tym z USA, Francji, Szwecji i Finlandii. Budżet projektu wynosi około 1 miliona euro rocznie