Arek Kowalczyk
- W języku polityki bardzo dużo rzeczy jest możliwych, w języku biznesu jest dokładnie odwrotnie – niewiele. Takie banalne rzeczy, jak efektywność kosztowa, korzystanie ze swoich właściwości kompetencyjnych, szukanie okazji, bo jest tani pieniądz, to banalne tematy. Ale tak zbudowana strategia ma się później przekładać na konkretne wyniki, na odpowiedzialność za aktywa, które zostaną powierzone zarządowi spółki do zarządzania – powiedział Krzysztof Kilian.
- Decyzja o rezygnacji z rozbudowy elektrowni Opole wynika z logiki, arytmetyki i z tzw. kompetencji wynikającej, jak się robi projekty. Z tego projektu wynika, że nie przynosi on oczekiwanego zwrotu dla inwestorów. Ktoś, kto zna kodeks spółek handlowych wie, że to naczelna zasada, jaką kierują się zarządy spółek - zaznaczył.
„Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej informuje, że 4 kwietnia 2013 r. Zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółki zależnej PGE) podjął decyzję o zamknięciu zadania inwestycyjnego „Projekt Opole II” polegającego na budowie nowych bloków nr 5 i 6 opalanych węglem kamiennym w Oddziale Elektrownia Opole.” – napisano w komunikacie.
Jako wyjaśnienie przyczyn rezygnacji z inwestycji PGE podało ograniczenia efektywności ekonomicznej ze względu na zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym. Analizy przeprowadzone przez spółkę wykazały, że ze względu na portfel wytwórczy PGE, oparty głównie na węglu brunatnym, oraz inne projekty inwestycyjne prowadzone w Grupie PGE, kontynuowanie Projektu Opole II nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy PGE.
Rezygnacja z budowy bloków to zła wiadomość dla konsorcjum, które wygrało przetarg budowlany. Przypomnijmy, że w połowie listopada 2011 r. zarząd PGE Elektrowni Opole rozstrzygnął przetarg na wybór generalnego realizatora inwestycji polegającej na budowie dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy na parametry nadkrytyczne, opalanych węglem kamiennym. Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa. Wartość netto umowy wynosi 9 mld 397 mln zł, a wartość brutto – 11 mld 558,31 mln zł.