Rynek Infrastruktury
Europejski przemysł jądrowy wspiera tę strategię i będzie dalej uczestniczyć w pracach nad jej stworzeniem. Przedstawiciel europejskiej energetyki jądrowej z zadowoleniem przejęli stanowisko Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że wytworzona w elektrowniach jądrowych energia elektryczna to godne zaufania i bezemisyjne źródło mocy, pracujące w podstawie systemowej. Odgrywa ono istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego UE.
KE zwróciła też uwagę na to, że europejski przemysł jądrowy zajmuje pozycję światowego lidera i dysponuje najnowocześniejszymi technologiami, które są wykorzystywane w każdym ogniwie łańcucha produkcji, również na etapie wzbogacania i przetwarzania uranu.
Europejskie Forum Atomowe podkreśla, że w kwestii dywersyfikacji źródeł dostaw rudy urany, należy zwrócić uwagę na to, że uran można zakupić od całego szeregu państw ,z czego większość posiada stabilną sytuację polityczną. Ponadto, ilość uranu niezbędnego do wytworzenia danej mocy jest znikoma w porównaniu z proporcją zachodzącą dla innych źródeł energii.
Jak pisze Foratom, europejski przemysł jądrowy zgadza się z rekomendacją Komisji Europejskiej, która zakłada, że Agencja Dostaw Euratom powinna przejąć odpowiedzialność za zapewnienie dywersyfikacji źródeł dostaw zarówno istniejącej floty reaktorów działających w UE, jak i tych, które mają dopiero powstać.
Obecnie Unia europejska pozyskuje 29 procent elektryczności ze źródeł jądrowych, co daje 55-procentowy udział energetyki atomowej w niskoemisyjnych źródłach wytwórczych UE. Energia jądrowa zapewnia członkom UE nieprzerwalne, niskoemisyjne dostawy energii elektrycznej po konkurencyjnych cenach, a to jest według Foratomu kluczowe dla przyszłości i dobrobytu Unii Europejskiej.