Rynek Infrastruktury
Rok 2011 upłynął w naszej spółce pod znakiem kontynuacji procesu konsolidacji prowadzącego do zwiększenia efektywności realizowanej przez nas działalności. Po połączeniu spółek z obszaru energetyki konwencjonalnej, w tym kopalni węgla brunatnego, elektrowni i elektrociepłowni, które nastąpiło w dniu 1 września 2010r. - powstał koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. W tym roku minął rok naszej działalności w nowej strukturze. Był to rok ważnych inwestycji i decyzji korporacyjnych.
Przyjęty w grudniu 2008 r. pakiet energetyczno-klimatyczny, nakłada na państwa członkowskie, w tym Polskę, kolejne zobowiązania redukcji emisji dwutlenku węgla o 20% do roku 2020, w stosunku do roku 2005. Dlatego istotne jest, aby ramy czasowe implementacji nowoczesnych technologii energetycznych były spójne z harmonogramami wdrażania programów wsparcia finansowego oraz niezbędnych dla tej implementacji nowych regulacji prawnych w celu realizacji nowych inwestycji zmierzających do zmniejszenia emisji CO2.
Nasza spółka w tym roku zakończyła realizację budowy nowego bloku 858 MW, w Elektrowni Bełchatów, który uzyskał status „capture ready” co oznacza, że jest gotowy do montażu instalacji CCS, która obejmuje trzy komponenty tj. wychwytywanie dwutlenku węgla w opcji „post combustion” z zastosowaniem technologii aminowej, transport rurociągiem sprężonego dwutlenku węgla i jego składowanie w strukturach geologicznych. Realizowana w Elektrowni Bełchatów inwestycja ma charakter rozwojowy, której celem jest zademonstrowanie nowatorskiej technologii. Realizacja projektu CCS przez naszą firmę stanowi o udziale Polski w przedsięwzięciach, które zgodnie z polityką środowiskową i klimatyczną UE, po ich upowszechnieniu, przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i stanowić będą istotny instrument w walce ze zmianami klimatycznymi, w szczególności, jeżeli paliwa kopalne, w tym węgiel, mają na długo pozostać strategicznym nośnikiem energii pierwotnej.
Oddanie do ruchu nowego bloku wiąże się przede wszystkim ze wzrostem produkcji energii elektrycznej, co przekłada się wprost na zwiększenie wydobycia i sprzedaży węgla brunatnego. W dotychczasowej historii Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów rekordowy był 1989 rok, kiedy wydobyto 37 mln 581 tysięcy ton węgla. Ale ten rekord nie jest już aktualny – 30 grudnia 2011 roku dostarczono do Oddziału Elektrownia Bełchatów 38. milionową tonę węgla.
Kolejnym ruchem poczynionym przez nas na drodze do zmniejszenia emisyjności, mając na uwadze zapewnienie naszemu krajowi bezpieczeństwa energetycznego było zainicjowanie w Elektrowni Turów, działań mających na celu odbudowanie części wycofywanych z systemu mocy wytwórczych co wiąże się z budową nowego bloku energetycznego, który zrekompensuje ubytek mocy z tytułu wycofywanych z eksploatacji bloków. Parametry nowego bloku były przedmiotem wnikliwych analiz, w tym w szczególności posiadanych zasobów węgla w pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów, celem optymalnego i zrównoważonego wykorzystania potencjału produkcyjnego kompleksu energetycznego w Turowie. Nowy blok będzie dysponował mocą na poziomie 450 MW ze sprawnością netto min. 41,5%.
Przystąpiliśmy również do realizacji działań mających na celu budowę dwóch bloków energetycznych w PGE Elektrownia Opole S.A., które będą posiadały moc 800-900 MW każdy. Bloki te będą charakteryzować się parametrami nadkrytycznymi. Będą one wyposażone w kotły pyłowe, opalane węglem kamiennym o sprawności netto ok. 46%. Zostaną one wyposażone w układ wysokosprawnych elektrofiltrów oraz instalacje odsiarczania spalin. Dodatkowo zostaną wybudowane w formule CCS-Ready i będą spełniały wymagania Dyrektywy IED.
Oprócz wspomnianych powyżej inwestycji należy wspomnieć również o innych projektach, które znajdują się w zaawansowanym stadium realizacji tj.: zakończonej budowie kotła parowego opalanego biomasą o mocy 61 MWe, 183 MWt w Oddziale Dolna Odra (Szczecin) oraz trwających inwestycjach budowy bloków gazowo-parowych (kogeneracyjnych) o mocy ok. 240 MWe i 170 MWt w Oddziałach Dolna Odra (Pomorzany), ZEC Bydgoszcz, EC Gorzów.
We wszystkich Oddziałach Spółki prowadzone są szczegółowe analizy stanu technicznego źródeł wytwarzania w aspekcie możliwości dalszej eksploatacji tych źródeł w zgodzie z obowiązującymi przepisami – głównie dyrektywą IED. Powyższa analiza będzie punktem wyjścia dla przygotowania spójnej strategii utrzymania i wzrostu potencjału wytwórczego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w kolejnych latach.
Rok 2010 to również uzyskanie koncesji na rozpoznanie złoża „Złoczew” będącego satelitarnym złożem złoża bełchatowskiego. W ślad za tym już w grudniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy wiercenia poszukiwawcze mające na celu zbadanie tego złoża. Wykonanie badań pozwoli na uzyskanie kompleksowej wiedzy o rozmieszczeniu węgla w złożu oraz składzie chemicznym węgla. Szacuje się, że w złożu „Złoczew” występuje ponad 400 mln ton węgla brunatnego, co może wydłużyć czas eksploatacji Elektrowni Bełchatów o ponad 10 lat. Wraz z postępem prac nad rozpoznaniem złoża prowadzić będziemy prace koncepcyjne dotyczące optymalnego sposobu wykorzystania pozyskanych zasobów. Przy tej okazji do współpracy nad koncepcją zagospodarowania złoża „Złoczew” zaprosiliśmy największe autorytety z dziedziny górnictwa i energetyki z polskich uczelni i ośrodków badawczo-rozwojowych.
Reasumując: ograniczenia unijne dotyczące sektora energetycznego wymuszają podjęcie konkretnych działań mających na celu dostosowanie jednostek wytwórczych do określonych wymagań, jednak rola węgla w polskiej energetyce jeszcze przez długi czas pozostanie wiodącą co determinować będzie rozwój tej branży.