Przyjęta w 2011 roku w Durbanie Agenda przewiduje, że negocjacje przyszłego porozumienia klimatycznego rozpocząć się mają w 2013 roku w Warszawie, a zakończyć – w 2015 roku w Paryżu. – Spotkanie w Warszawie będzie początkiem negocjacji globalnych – powiedział minister środowiska Marcin korolec, który gościł dziś unijną komisarz. Minister podkreślił, że Polska już po raz drugi w ciągu pięciu lat organizuje konferencję COP. – Polska będzie wiodącym krajem w pracach nad przygotowaniem i wypracowaniem międzynarodowego porozumienia klimatycznego. W tym półroczu mamy dwa-trzy spotkania ministrów. Wspólpraca w Doha i w Durbanie już pokazała, że Europa jest w tej kwestiii zjednoczona – dodał.
Wtórowała mu przedtawicielka Brukseli: – Nie dostrzegam żadnych różnic ideologicznych między Polską a Brukselą, jeżeli chodzi o prowadzenie negocjacji międzynarodowych, dotyczących polityki klimatycznej. Myślę, że priorytety, dotyczące tej polityki, są wspólne – powiedziała Connie Hedegaard.
– Będziemy kontynuować to, co zostało rozpoczęte w Durbanie. Kroki, jakie mamy podjąć, wiążą się z nowymi wyzwaniami i koniecznością zmian. Ważne jest podjęcie pewnych działań, aby Europa nie była zależna od paliw kopalnych pochodzących spoza jej granic. Innymi słowy trzeba pogodzić kilka interesów. Z jednej strony musimy zapewnić rozwój gospodarczy i wzrost zatrudnienia, z drugiej - spowodować, aby Europa była bardziej efektywna energetycznie i mniej emisyjna – mówila komisarza ds. klimatu.
– To, co będzie się działo na spotkaniu w Warszawie to zaproszenie dla wszystkich interesariuszy, przedstawicieli przemysłu, organizacji pozarządowych, ministrów i parlamentarzystów, aby porozmawiać o tym, jakie cele powinniśmy sobie postawić do osiągnięcia w 2030 roku. Nie jest to zatem sformułowanie tych celów, a jedynie rozpoczęcie takiej debaty. Musimy teraz o tym rozmawiać, aby w 2015 roku mieć przygotowane stanowisko. Już zainicjowaliśmy tego rodzaju dyskusję – wyjaśniła Connie Hedegaard.
Konferencja COP (Konferencja Stron, ang. Conference of the Parties) jest najważniejszym organem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Celem Konwencji, podpisanej w 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, jest ochrona klimatu i redukcja emisji gazów cieplarnianych na świecie.
Konferencja COP czuwa nad procesem wdrażania postanowień Konwencji przez poszczególne państwa (strony Konwencji), a także wypracowuje nowe postanowienia w formie decyzji. To właśnie podczas Konferencji Stron w 1997 r. został podpisany Protokół z Kioto, jak dotąd jedyne prawnie wiążące porozumienie ustanawiające zobowiązania krajów rozwiniętych w sprawie ochrony klimatu, a w szczególności zobowiązania do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.