wlados wlados
3 lutego pisaliśmy o pierwszym przedsięwzięciu PIR w ramach formuły PPP, jakim będzie budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie. Planowane są już kolejne inwestycje. Mariusz Grendowicz, prezes PIR, podczas obrad senatu przybliżył plany spółki.
Bezpieczeństwo energetyczne Polski
– Oprócz spalarni, ciepłowni, elektrociepłowni oraz dróg lokalnych są także inne obszary niezwykle interesujące – powiedział Grendowicz. – Jak się wydaje, pierwszym z nich jest obszar dystrybucji, magazynowania i przesyłu gazu. Jest to niezwykle istotne ze strategicznego punktu widzenia i w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodał prezes PIR.
– Nie muszę chyba tłumaczyć, dlaczego akurat zbudowanie przestrzeni magazynowych i rozbudowanie sieci gazociągów – w tym gazociągu północ-południe, bardzo istotnego dla Polski ze strategicznego punktu widzenia – jest tak istotne. Wydaje się, że w tym obszarze będzie sporo do zrobienia, prowadzimy już rozmowy w tym zakresie z paroma podmiotami. Oczywiście jest tu też kwestia elektroenergetyki w takim zakresie, w jakim można ją w tej chwili realizować, opierając się na formule spółek celowych, a to też jest niezwykle interesujący obszar – stwierdził Mariusz Grendowicz zapytany o najbliższe inwestycje.
850 tys. domów z szybkim Internetem
Drugą kwestią poruszoną przez Mariusza Grendowicza, obok bezpieczeństwa energetycznego Polski, była rozbudowa nowoczesnej sieci internetowej.
– Kolejnym bardzo ciekawym obszarem są sieci szerokopasmowe. I właśnie drugim projektem, który pokazaliśmy rynkowi i światu, jest projekt realizowany z całkowicie prywatnym tym razem podmiotem, z giełdową spółką Hawe – poinformował prezes PIR. – Jest to projekt, w ramach którego osiemset pięćdziesiąt tysięcy domostw uzyska możliwość przyłączenia się do szerokopasmowego Internetu za pośrednictwem światłowodu doprowadzonego do konkretnych mieszkań. Nasze przedstawienie tego projektu spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem, a rezultatem tego będzie najprawdopodobniej szereg innych inicjatyw z dokładnie tego samego obszaru. A więc istnieje szansa, że dzięki PIR opuścimy „zaszczytne” ostatnie miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nasycenie sieciami światłowodowymi – zakończył Grendowicz.