Rynek Infrastruktury
– Rozwojowość i rynkowość są najbardziej istotnymi celami i sprowadzają się do sedna PIR-u – oznajmił Grendowicz. Dodał, że celem PIR jest pozostawienie po sobie funkcjonującej infrastruktury. – Mamy przyczyniać się do poprawy efektywności lub wzrostu zatrudnienia, mam pozytywnie wpływać na PKB, a nasza misyjność została określona jako koncentrowanie się w określonych sektorach przyczyniających się do rozwoju kraju – oznajmił.
Misja PIR ma być realizowana bez powiększania długu publicznego oraz bez uznania ich działalności za niedozwoloną pomoc publiczną, natomiast projekty realizowane przez PIR muszą być dochodowe. – Największym wyzwaniem dla nas jest balansowanie między rozwojowością a rynkowością. Z jednej strony musimy realizować projekty, ale musimy to robić w sposób niebudzący podejrzeń – wyjaśnił Mariusz Grendowicz podczas spotkania ze Stowarzyszeniem Inicjatywa dla Infrastruktury.
Kolejne dwa cele Polskich Inwestycji Rozwojowych to aktywizacja kapitału i promowanie dobrych praktyk. Drugi z celów polega na przestrzeganiu przejrzystości procesów przetargowych, budowlanych, utrzymaniu „złotych zasad” uznawanych w bankowości inwestycyjnej. – Jako podmiot przeglądający wszystkie procesy wyboru partnerów i technologii, na pewno będziemy stanowić sumienie dla inwestorów – oznajmił Grendowicz.
Polskie Inwestycje Rozwojowe będą inwestować w sześć konkretnych sektorów i będzie to energetyka, infrastruktura telekomunikacyjna, infrastruktura przemysłowa, węglowodory, transport, infrastruktura samorządowa. – W ramach tych sektorów zdefiniowaliśmy bardziej szczegółowe obszary działania, poza którą nie będziemy wykraczać – zastrzegł prezes PIR.
Grendowicz poinformował, że do tej pory wstępną akceptację zyskały cztery transakcje, w tym jedna jest realizowana z dużą spółką Skarbu Państwa, druga z podmiotem prywatnym notowanym na giełdzie. Dwie pozostałe to transakcje PPP. W jednej PIR współpracuje z podmiotem publicznym, a w drugiej z zagranicznym partnerem prywatnym.
– Te cztery projekty pokazują, że pracujemy z każdym partnerem, niezależnie czy jest prywatny, publiczny, czy zagraniczny. Warunkiem jest spełnienie kryteriów inwestycyjnych firm – oświadczył Mariusz Grendowicz.
Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury, które zorganizowało spotkanie z prezesem PIR-u, zostało założone w maju 2013 roku. Jego celem jest prowadzenie działań, które pomogą zdiagnozować i nazwać kluczowe kwestie sporne, negatywnie wpływające na relacje sektora przedsiębiorców i administracji publicznej.
W zeszłym tygodniu Stowarzyszenie IDI przyjęło w swoje szeregi nowych członków i zamierza w powiększonym gronie kontynuować swoje działania. Spotkanie członków Stowarzyszenia zostało zorganizowane przy wsparciu firm Arcadis i Avista. Na 2014 rok Stowarzyszenie zaplanowało kolejną już edycję Kongresu Infrastruktury Polskiej. Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie zainicjowało powstanie Białej Księgi Polskiej Infrastruktury, opisującej zagadnienia związane z relacjami członków procesu inwestycyjnego.