Arek Kowalczyk
Przypomnijmy, że w poniedziałek PGE Polska Grupa Energetyczna, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia oraz Enea ustaliły przyszłą strukturę własnościową i zasady funkcjonowania spółki celowej PGE EJ1, powołanej do budowy oraz eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Po uzyskaniu zgód korporacyjnych strony podpiszą umowę wspólników (udziałowców) PGE EJ1 i wystąpią o niezbędne zgody do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W rezultacie Polska Grupa Energetyczna sprzeda na rzecz pozostałych firm pakiet 438.000 udziałów stanowiących łącznie 30 proc. w kapitale zakładowym PGE EJ1. PGE pozostawia sobie pakiet kontrolny w wysokości 70 proc. Natomiast KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia i Enea nabędą po 146 000 udziałów, stanowiących po 10 proc. w kapitale zakładowym PGE EJ1.
Jak podkreśla PGE w komunikacie, warunkiem sfinalizowania transakcji jest przyjęcie w tym roku przez Radę Ministrów w drodze uchwały Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
PAP cytuje Grada, który stwierdził: "To jest bardzo ważne wydarzenie. Ja go oceniam, jako jedno z najważniejszych w ciągu ostatnich kilku lat, od kiedy ten program jest przygotowywany". Szef jądrowej spółki PGE ocenił, że poniedziałkowa umowa to też przygotowywanie miejsca dla inwestora strategicznego. Jak powiedział, można sobie wyobrazić, że jego zaangażowanie wyniesie między 25, a 30 proc. "Jeśli do tego dołożymy jeszcze agencje kredytów eksportowych z krajów pochodzenia technologii, to widać, że można ten projekt spiąć. To jest bardzo realne i prawdopodobne" – przytacza słowa Grada PAP.
Polska Grupa Energetyczna, zakłada, że pierwsza elektrownia jądrowa o mocy ok. 3000 MW powstanie w 2025 r. Drugi blok, również o mocy 3000 MW, może powstać do 2029 r. PGE wskazała trzy potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej w Polsce. Wszystkie są położone nad Morzem Bałtyckim. Są to: Żarnowiec, Choczewo, Gąski.
W celu realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w grudniu 2009 r. powstała spółka PGE Energia Jądrowa, która zarządza segmentem energetyki jądrowej w grupie kapitałowej PGE, realizując strategiczne działania związane z przygotowaniem projektu budowy elektrowni jądrowych. Spółka wypracowuje podstawy do podejmowania decyzji strategicznych, przeprowadza wstępne analizy lokalizacyjne, współpracuje z kontrahentami biznesowymi oraz organizacjami i instytucjami międzynarodowymi. Z kolei w styczniu 2010 roku zarejestrowana została spółka celowa PGE EJ 1, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę elektrowni jądrowej. PGE EJ1 odpowiada także za wybór partnera, z którym utworzy konsorcjum do budowy pierwszej elektrowni jądrowej.