Jeżeli ktokolwiek rozważa montaż paneli słonecznych na dachu, Google spieszy z pomocą. Firma uruchomiła nowy serwis internetowy, który pozwoli oszacować, ile użytkownik może oszczędzić dzięki panelom.
Dla kogo panele słoneczne?
Project Sunroof to narzędzie, które pozwala obliczyć potencjał energii słonecznej w każdym domu. W tym celu wykorzystywane są wysokiej rozdzielczości zdjęcia z Google Earth. Po stworzeniu modelu 3D dachu, serwis szacuje, jak bardzo słońce jest w stanie nagrzać panele w ciągu roku i jak dużo pieniędzy mieszkańcy mogą oszczędzić w ciągu następnych 20 lat.
– Ludzie wciąż korzystają z wyszukiwarki Google, by uczyć się więcej o energii słonecznej. Ale znacznie bardziej pomocne będzie dowiedzenie się, czy takie rozwiązanie jest odpowiednie bezpośrednio dla nich – mówi Joel Conkling z Google’a. Aktualnie usługa jest dostępna dla mieszkańców części San Francisco, środkowej Kalifornii i prawie całego Bostonu.
Jak to działa?
– Wszyscy chcemy wybierać energię słoneczną, ale nie wszyscy wiemy, jak tanie to może być. Naszym celem jest to, by ludzie zrozumieli, że mogą faktycznie oszczędzać pieniądze – mówi Carl Elkin, twórca projektu.
Google wykorzystuje obrazy satelitarne budynków, poddaje je analizie i oddziela dach od okolicznych drzew i cieni. W analizie wykorzystywana jest technologia naśladująca sieć neuronów w ludzkim mózgu. Podobny system jest wykorzystywany do rozpoznawania twarzy na Facebooku lub symultanicznego tłumaczenia rozmów na Skype’ie.
Narzędzie symuluje też cienie, które zazwyczaj obejmują dom w wybranym dniu i śledzą lokalne warunki pogodowe. – Jesteśmy w stanie pokazać, jak dużo energii może dotrzeć do poszczególnych części dachu – wyjaśnia Conkling.
Co więcej, możliwe jest udoskonalenie obliczeń Google’a poprzez podanie danych dotyczących naszych wydatków na energię elektryczną. Jeśli tego nie uczynimy, system bierze pod uwagę dane ogólne z określonego obszaru.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.