Łukasz Malinowski
Inwestycje rzędu 84,2 mln euro (360 mln zł), zrealizowane na terenie gmin Gościno i Karlino, obydwie w województwie zachodniopomorskim, to kolejne 51,5 MW mocy zainstalowanej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Farma wiatrowa Wartkowo, o wielkości 31 MW mocy zainstalowanej w 15 turbinach wiatrowych, została zrealizowana nakładem w wysokości 53,7 mln euro (215 mln zł). Natomiast farma wiatrowa Jarogniew-Mołtowo, wielkości 20,5 MW mocy zainstalowanej w 10 turbinach wiatrowych, stanowi inwestycję rzędu 30,5 mln euro (145 mln zł).
– Z satysfakcją finalizujemy kolejny projekt w zakresie odnawialnych źródeł energii, który w przyszłości przyczyni się do osiągnięcia przez nas jeszcze silniejszej pozycji na rynku. Tempo realizacji inwestycji, które mają ogromne znaczenie dla naszego rozwoju, jest bardzo wysokie. Uruchomienie pierwszych 10 turbin na farmie wiatrowej Jarogniew-Mołtowo zajęło nam niespełna rok, co dobrze rokuje dla powodzenia kolejnych projektów – podsumowuje Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska.
– Polska jest bardzo ważnym miejscem na mapie inwestycyjnej GDF Suez, z którym wiążemy duże nadzieje. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię i dzięki wzrostowi gospodarczemu, Polska stanowi dla Grupy bardzo obiecujący rynek. Nasza dziesięcioletnia obecność oraz pozycja piątego wytwórcy energii w tym kraju daje nam możliwość aktywnej promocji „zielonej energii” – dodaje Jean-François Cirelli, wiceprezes Grupy GDF Suez.
Aktualnie GDF Suez Energia Polska prowadzi także prace nad uruchomieniem farm: Pągów (51 MW) i Klukowo-Samborsko (105 MW). W ciągu najbliższego roku planowane jest również oddanie do użytku największego na świecie bloku opalanego biomasą, który powstaje w Połańcu. To efekt strategii spółki w zakresie inwestycji wychodzących naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku w aspekcie środowiskowym.