Arek Kowalczyk
Włodzimierz Włoch, „RynekInfrastruktury.pl”: Ile w ostatnich latach Gaz-Systemowi udało się wykryć awarii gazociągów za pomocą kontroli terenowych podejmowanych przez pracowników, jak i lotniczych?
Małgorzata Polkowska, rzeczniczka Gaz-Systemu: Celem kontroli gazociągów wykonywanych przez pracowników Gaz-System oraz kontroli lotniczych nie jest wykrywanie awarii, ale identyfikowanie potencjalnych ich przyczyn i szybkie reagowanie, żeby takich awarii uniknąć. Pożar na gazociągu Gustorzyn – Odolanów, bo uściślając: w Jankowie Przygodzkim mieliśmy do czynienia nie z wybuchem gazu, lecz z pożarem strumieniowym gazu, był największą awarią w historii spółki Gaz-System. W 2013 r. doszło jeszcze do awarii w Dormowie, gdzie miało miejsce rozszczelnienie gazociągu i sam wyciek gazu - nie doszło jednak do pożaru.
Poza tymi przypadkami, Gaz-System nie odnotował, od momentu kiedy od 2004 roku rozpoczął przejmowanie majątku przesyłowego, tak poważnych awarii gazociągów. W 2013 r. odnotowano około 20 niewielkich awarii, na nieporównywalnie mniejszą skalę, wywołanych w większości zewnętrznymi czynnikami - siła wyższa, uszkodzenie mechaniczne.
Czy w takim razie jakiekolwiek procedury np. kontrolne, zostały wzmocnione po wydarzeniach z Dormowa i czy w związku z dwoma poważnymi awariami w bliskim odstępie czasu zamierzacie w najbliższych tygodniach, miesiącach wprowadzić jakieś dodatkowe kontrole np. w przypadku miejsc, gdzie inwestycje są prowadzone?
Gaz-System dokonał przeglądu sposobu prowadzenia inwestycji oraz aktualnych procedur i wzmocnił kontrolę prac prowadzonych w pobliżu czynnej sieci gazowej.
Ponadto, dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz utrzymania należytego stanu technicznego sieci przesyłowej, służby eksploatacyjne Gaz-System realizują planowe czynności określone szczegółowo w Systemie Eksploatacji Sieci Przesyłowej (SESP). Prace te realizowane są w oparciu o zatwierdzone procedury i instrukcje, które określają zakres prac dla kolejnych czynności eksploatacyjnych. Cały proces eksploatacji realizowany jest przez wyspecjalizowany personel spółki posiadający wymagane prawem kwalifikacje.
Jakie są to czynności?
Do zasadniczych czynności wykonywanych w związku z obsługą gazociągów zgodnie z SESP należą m. im. następujące działania: Prewencyjne, w postaci kontroli stref oraz trasy gazociągów z ziemi i z użyciem śmigłowca z powietrza 1 raz na kwartał w ciągu roku; Badania i pomiary posadowienia gazociągów w gruncie (1 raz w roku) i miejscach skrzyżowań z przeszkodami terenowymi (w zależności od wielkości przekroczenia jeden raz w roku lub 1 raz na 3 lata); Czyszczenie i badania gazociągów tłokami; utrzymanie strefy kontrolowanej nad gazociągami w czystości (wycinka krzewów i samosiejek); Konserwacja elementów sieci przesyłowej, jeden raz w roku lub 1 raz na 3 lata w zależności od funkcji urządzenia; Sprawdzenie i konserwacja napędów armatury i samej armatury, 1 raz w roku; Funkcjonowanie czynnej ochrony przeciwkorozyjnej stalowych gazociągów wysokiego ciśnienia.