Decyzja o zaangażowaniu w przemysł jądrowy została podjęta po kryzysie naftowym w początku lat 70., który pokazał wrażliwość wielu państw na zawirowania na rynkach surowców energetycznych. W wyniku obowiązującej do dziś strategii uniezależniania się od zewnętrznych źródeł energii we Francji powstał cały sektor gospodarki, obejmujący przemysł górniczy i przetwórczy rud uranu, budowę i eksploatację elektrowni jądrowych, przeróbkę i ponowne wykorzystanie na największą na świecie skalę wypalonego paliwa jądrowego. Utrzymanie tego sektora, zapewniającego setki tysięcy miejsc pracy, jest uznawane za rację stanu przez wszystkie poważne siły polityczne we Francji.
Koszt energii elektrycznej produkowanej we francuskich elektrowniach jądrowych jest jednym z najniższych w Europie. Zgodnie z szacunkami francuskiego Trybunału Obrachunkowego, koszt energii z atomu w tym kraju to obecnie 54 euro za MW. I to z uwzględnieniem wydatków na wszystkie elementy: budowę reaktorów, eksploatację, zakup paliwa, rozbiórkę, zarządzanie odpadami. Dla porównania, według danych innej francuskiej agencji rządowej, 1 MWh z węgla kosztuje tam 67 euro, z gazu - 69 euro, z farm wiatrowych na morzu 102 euro, a z ogniw fotowoltaicznych - ponad 150 euro.
Francja obecnie buduje EPR - pierwsze swoje reaktory generacji III+, które powstają m.in. we Flamanville w Normandii, w Olkiluoto w Finlandii i w Taishan w Chinach. W przygotowaniu jest budowa kolejnego EPR w Penly na północy kraju. Kontrolowane przez państwo koncerny Areva i EDF to odpowiednio największa na świecie firma sektora nuklearnego i największy operator elektrowni jądrowych. Francja posiada również szerokie zaplecze badawczo-rozwojowe, m.in. pracuje nad kilkoma różnymi projektami reaktorów IV generacji oraz przygotowuje budowę geologicznego składowiska odpadów radioaktywnych.
W 2009 r. Ministerstwo Gospodarki zawarło z francuską Komisją Energii Atomowej (Agence France Nucléaire International) umowę na szkolenie polskich wykładowców. W jej ramach pracownicy polskich uczelni wyższych odbywają szkolenia we Francuskiej Międzynarodowej Agencji Jądrowej, podlegającej Francuskiej Komisji Energii Atomowej (CEA). Poznają tam m.in. zasady funkcjonowania zakładów wytwarzających systemy dla elektrowni jądrowych, paliwo jądrowe oraz eksploatacji reaktorów atomowych.