ju
Erbud otrzymał statuetkę w kategorii „Przedsiębiorca/Firma”: za zbudowanie pasa startowego w Modlinie, który na wiele miesięcy skutecznie unieruchomił całe lotnisko.
Pod koniec grudnia 2012 roku, zgodnie z decyzją WINB, z powodu usterek wykrytych na betonowych progach drogi startowej (08 i 26), funkcjonalność lotniska w Modlinie została ograniczona. Jeszcze w grudniu wykonawca pasa, firma Erbud na mocy podpisanej umowy, zobowiązany został do wykonania napraw gwarancyjnych. I tak zaczęła się telenowela pod tytułem:zepsuty pas startowy, która trwała do końca września ubiegłego roku. Przyjęty przez wykonawcę sposób napraw okazał się niewystarczający. W konsekwencji na początku stycznia WINB podtrzymał decyzję o wyłączeniu z użytkowania betonowych części drogi startowej i polecił wykonanie kompleksowych napraw pasa. W lutym 2013 roku ITWL dostarczył wyniki ekspertyz, które jako bezpośrednią przyczynę powstania uszkodzeń na drodze startowej wskazują użycie przez generalnego wykonawcę niewłaściwego kruszywa (zanieczyszczonego ziarnami węglanowymi i węglanowo-ilastymi).
Według informacji przekazanych przez lotnisko usuwanie usterek na drodze startowej lotniska w Modlinie kosztowało około 15 mln zł. Wykonawca pasa startowego, firma Erbud, obciążyła nimi swojego podwykonawcę – firmę DHS i skompensowała to obciążenie z wzajemnych wierzytelności.
Zwycięzca Gospodarczej Maliny zdobył 47% głosów, wyprzedzając LPP (33%) – nominowane za psucie wizerunku polskich firm za granicą poprzez długotrwałe wstrzymywanie się z podpisaniem porozumienia, dotyczącego poprawy bezpieczeństwa w fabrykach w Bangladeszu, w których zleca szycie swojej odzieży. Z kolei 20% głosów zdobyły zbiorczo Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska, Cementownie Warta i Odra – nominowane za utworzenie cementowego kartelu.
Wyboru zwycięzców Gospodarczych Malin dokonali w głosowaniu internetowym przedsiębiorcy, czytelnicy „Rzeczpospolitej” oraz internauci z portalu www.rp.pl.