Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Dziesiątki pytań posłów o PKP Energetyka. Minister Wasiak odpowiadała w Sejmie

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
07-08-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Dziesiątki pytań posłów o PKP Energetyka. Minister Wasiak odpowiadała w Sejmie
fot. sejm.gov.pl
– Zaproponowana przez CVC cena zakupu PKP Energetyki była wyższa od uzyskanych na poziomie analiz aż o 30% – mówiła dziś w Sejmie Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak.

PKP SA i fundusz CVC Capital Partners sfinalizowały proces negocjacji sprzedaży akcji PKP Energetyka SA. Oba podmioty podpisały umowę sprzedaży akcji. Zaproponowana wartość przedsiębiorstwa opiewa na 1 965 mld zł co, po korekcie o wartość długu netto spółki daje cenę na poziomie 1 410 mld zł.

Niedawno „Rp.pl” ujawniło, że Energa złożyła prawie identyczną w kwocie ofertę, co zwycięzca – luksemburski fundusz CVC Capital Partners. Pojawiły się wątpliwości, czy proces sprzedaży spółki przebiegał prawidłowo. Atmosferę podgrzały również protesty posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli doniesienie do prokuratury.

Obronność obowiązkiem spółek

Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak przedstawiła dziś w Sejmie informację na temat budzącej kontrowersje sprzedaży spółki PKP Energetyka. W pierwszej kolejności odniosła się do zabezpieczenia obowiązków PKP Energetyki wobec obronności kraju po prywatyzacji. Jak stwierdziła, obrona kraju jest obowiązkiem wynikającym z Konstytucji i dotyczy również podmiotów gospodarczych bez względu na ich formę własności.

– Wykonanie tych zadań przez spółkę zostało zapewnione w wyniku rozporządzenia ministra ds. transportu z 2013 roku. Te obowiązki nie zostaną zdjęte z PKP Energetyka niezależnie od tego, czy zostanie sprzedana – podkreśliła Maria Wasiak.

Spółka celowa? Sami tak robimy

Następnie Wasiak odniosła się do wiarygodności funduszu, z którym została podpisana wstępna umowa sprzedaży. Zapewniła, że jest to „bardzo znany fundusz” i przytoczyła wielkość aktywów, którymi rozporządza oraz wymieniła niektórych jego klientów, jak amerykańskich kolejarzy i Kościół Anglikański.

Minister zapewniła, że CVC miało prawo do wskazania spółki celowej Caryville Investments do zakupu. Z przepisów wynika, że za zgodą sprzedawcy można tak zrobić pod warunkiem, że CVC Capital Partners weźmie solidarną odpowiedzialność za działania spółki córki.

Maria Wasiak przytoczyła następnie przedstawione wcześniej przez CVC Capital Partners argumenty o większej przejrzystości procesu sprzedaży, jeżeli są prowadzone przez spółki celowe. Podała przykład KGHM–u, który kupował kanadyjską spółkę Quadra poprzez spółkę celową o kapitale zakładowym 100 dolarów. – Kapitały zakładowe spółek celowych są zazwyczaj niskie, ale nie niesie to żadnego zagrożenia, bo transakcje są finansowane przez nabywcę – zapewniła.

Maria Wasiak skrytykowała „wątki osobiste”, które pojawiły się w sprawie. Chodzi o wytknięcie przez CVC w listach otwartych i płatnych ogłoszeniach w prasie, że krytykujący prywatyzację Krzysztof Tchórzewski jest urlopowanym pracownikiem spółki PKP Energetyka, a w spółce jest zatrudniony jego syn. Tchórzewski odparł zresztą, że urlopowanie na dotychczasowym stanowisku jest przywilejem posła.

Dostawy energii zapewnia URE?

Minister odniosła się też do ewentualnego przekazywania tajemnic państwowych obcokrajowcowi, który znalazłby się w zarządzie spółki. – Przepisy ochrony informacji niejawnych mają zastosowanie niezależnie od właściciela – zapewniła. Są to kompetencje realizowane przez ABW i SKW.

– W tej transakcji następuje korzyść dla gospodarki, ponieważ do Polski napływa 1,5 mld złotych, których w tej chwili w kraju nie ma. Środki mogą zostać przeznaczone na przykład na dokapitalizowanie PKP Intercity – przypominała. – Naszym zdaniem realizacja dostawy energii jest w pełni zabezpieczona, co potwierdza ostatni komunikat Urzędu Regulacji Energetyki – podkreśliła na koniec swojego wystąpienia Maria Wasiak.

Prywaciarz dostarczy energię szpitalowi, a kolei nie?

Dyskusja po wypowiedzi Marii Wasiak była bardzo ożywiona. Aż 33 posłów złożyło pytania lub komentarze. Maria Wasiak w odpowiedziach podkreśliła m.in. że na mocy ustawy o restrukturyzacji PKP tylko jedna spółka została wyłączona ze sprzedaży – PKP PLK. Pozostałe zostały dopuszczone do obrotu, a dyskutowana była jedynie forma sprzedaży. – I państwo nagle po piętnastu latach poddajecie to w wątpliwość. To kto tu zmienia poglądy? – pytała retorycznie.

Maria Wasiak podkreśliła, że pogląd o wyższości własności państwowej nad prywatną należy do „innej kultury prawnej”. – Prywatne firmy dostarczają energię tutaj do Sejmu, a także do szpitali, które do tego nie zawsze płacą. Mimo to problemów z dostawami nie ma, bo mamy silnych regulatorów – podkreśliła Wasiak dodając, że „dobre prawo” energetyczne wymogła na nas Unia Europejska.

Bardzo dobra cena sprzedaży

Zdaniem minister infrastruktury zaproponowana przez CVC cena spółki na poziomie 1,4 mld złotych była wyższa od uzyskanych przez PKP i MIR na poziomie analiz aż o 30 procent. – To bardzo dobra cena – zapewniła. Dodała, że w sprawie osłony antykorupcyjnej trwa postępowanie na poziomie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju mające zabezpieczyć transakcję od tej strony.

Nie przezywać CVC

Minister Wasiak podkreśliła również że należy z szacunkiem podchodzić to CVC Capital Partners, ktory reprezentuje zagraniczne instytucje finansowe. – Jeśli taki fundusz jak CVC nazwiemy spekulacyjnym to nikt nie będzie chciał tu inwestować – stwierdziła i dodała, że właśnie tak zdarzyło się na Węgrzech.

Na koniec minister wróciła do kwestii bezpieczeństwa branży kolejowej. Przypomniała o umowie wieloletniej PKP PLK z PKP Energetyką. – Dotąd nie było praktyki podpisywania takich kontraktów. Ta umowa będzie funkcjonować przez 8 lat i zapewni stabilność obu stronom – stwierdziła. Dodała, że w kwestii bezpieczeństwa ruchu kolejowego istnieją odpowiednie regulacje, a na liście spółek ważnych dla bezpieczeństwa narodowego są inne prywatne firmy.

Obszerny raport na temat PKP Energetyki przeczytasz na portalu Monitor. A w nim:
Dane finansowe
Umowy na dostawę energii
Optymalna struktura spółki
Projekcja zachowań nowego właściciela




Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Wyróżnienia dla PKP Energetyka. "Odpowiedzialne i innowacyjne działania"

Intermodal i logistyka

Wyróżnienia dla PKP Energetyka. "Odpowiedzialne i innowacyjne działania"

Rafał Dybiński 08 grudnia 2021

Pawłowski (PKP SA): Widzimy uchybienia w procesie prywatyzacji PKP Energetyka

Intermodal i logistyka

Syryjczyk: Raport o PKP Energetyce nie pozwala odrzucić obaw

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Wyróżnienia dla PKP Energetyka. "Odpowiedzialne i innowacyjne działania"

Intermodal i logistyka

Wyróżnienia dla PKP Energetyka. "Odpowiedzialne i innowacyjne działania"

Rafał Dybiński 08 grudnia 2021

Pawłowski (PKP SA): Widzimy uchybienia w procesie prywatyzacji PKP Energetyka

Intermodal i logistyka

Syryjczyk: Raport o PKP Energetyce nie pozwala odrzucić obaw

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5