Arek Kowalczyk
Wiceminister Dycha podkreślił duże znaczenie Wspólnoty Energetycznej, Partnerstwa Wschodniego i Traktatu Karty Energetycznej dla promocji europejskich zasad funkcjonowania tego rynku. – Zawarte tam rozwiązania oparte są na przejrzystości i konkurencji oraz równym traktowaniu podmiotów – powiedział. Wraz z komisarzem Güntherem Oettingerem wezwali do poparcia działań Ukrainy i Mołdowy, mających na celu zacieśnienie współpracy z UE i realizacją reform w sektorze energii.
W opinii wiceministra Dychy aby rynek wewnętrzny sprawnie funkcjonował konieczna jest efektywna współpraca regionalna i terminowa realizacja projektów infrastrukturalnych o znaczeniu europejskim. – Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo gospodarcze oraz podjęć nowe inwestycje, szczególnie w ramach Korytarza Północ-Południe. – dodał.
Wiceszef resortu gospodarki przypomniał także, że polityka klimatyczno-energetyczna UE powinna sprzyjać przed wszystkim konkurencyjności gospodarki UE..– Dlatego Unia Europejska nie powinna jednostronnie przyjmować na siebie zobowiązań redukcyjnych, jeśli nie zostanie zawarte prawnie wiążące porozumienie globalne – wyjaśnił.
Podczas posiedzenia Rady TTE zdecydowana większość państw opowiedziała się za ambitnym celem redukcji emisji CO2 do 2030 r. i 2050 r. Ministrowie argumentowali, że poszczególne kraje powinny mieć elastyczność doboru narzędzi i środków, tak, aby polityka klimatyczno-energetyczna była prowadzona w sposób jak najbardziej efektywny kosztowo.
Komisarz Gunther Oettinger poinformował, iż KE zamierza przedstawić pod koniec 2013 r. komunikat pozalegislacyjny dotyczący ram polityki klimatyczno-energetycznej. – Będzie on zawierał propozycje celów oraz rozwiązań prawnych dotyczących reformy ETS – powiedział. Dodał, że do połowy 2015 r. KE chce uzgodnić wszystkie szczegóły z Radą i Parlamentem Europejskim.