Łukasz Malinowski
Inicjatywa europejskich producentów fotowoltaicznych złożyła 25 września skargę z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie „nielegalnych” udogodnieniach rządowych przewidzianych dla chińskich producentów fotowoltaicznych w kraju. W oświadczeniu wydanym w ramach 27. Targów PVSEC UE, ProSun poinformował o wielu formach znaczących dotacji wydawanych przez chiński rząd, swoim producentom - pisze "Inżynier PV".
Milan Nitzchke, prezes UE ProSun, dla przykładu podaje, że chińskie banki realizując politykę rządu, wprowadzają bardzo niskie stopy procentowe skierowane do producentów fotowoltaicznych. W przypadku gdy kredytobiorca nie może spłacić kredytu, może być on umorzony lub spłata może zostać przedłużona na czas nieokreślony lub spłacony przez inne podmioty kontrolowane przez rząd. Sprawia to, że możliwości uzyskania finansowanie jest tańsze, łatwiejsze i dużo mniej ryzykowne dla chińskich firm.
6 września Komisja Europejska wszczęła postępowanie antydumpingowe w sprawie przywozu paneli słonecznych i ich głównych składników (ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych) pochodzących z Chin. Producenci z Państwa Środka są podejrzewani o sprzedawanie ich po cenach znacznie zaniżonych w stosunku do kosztów ich produkcji i cen oferowanych przez konkurencję.
Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych. Produkuje około 65 % wszystkich paneli słonecznych, które sprzedaje głównie na rynku europejskim. Na obszar Unii trafia około 80 % produkcji paneli i ogniw.