W ciągu kolejnych 15 lat moc zainstalowana w polskich siłowniach wiatrowych wzrośnie ponad trzykrotnie i osiągnie 13 GW – podaje „Rzeczpospolita”. W całej Europie moc wzrośnie niemal 2,5-krotnie i osiągnie 320 GW.
Powyższe dane pochodzą z analizy opublikowanej w raporcie Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej. Scenariusz ten jest realistyczny i uwzględnia cele wyznaczone przez Unię Europejską w zakresie OZE do 2030 roku oraz reformę handlu emisjami CO2.
W całej Europie moc wiatrowa powinna wzrosnąć z 128,8 GW do 320 GE. Większość siłowni o mocy 254 GW będzie zlokalizowana na lądzie. Z raportu wynika, że prąd produkowany w turbinach w 2030 roku powinien zaspokoić prawie 25% naszych potrzeb.
Rozwój energetyki wiatrowej powinien przyczynić się do utworzenia 334 tys. miejsc pracy w sektorze i sprawi, że zrealizowane zostaną inwestycje o wartości 474 mld euro w ciągu kolejnych 15 lat. Dzięki tym działaniom uda się ograniczyć emisję CO2 o 436 mln ton.
Jeśli chodzi o Polskę, moc turbin wiatrowych zwiększy się do 13,15 GW, przy czym 11,8 GW mają stanowić farmy na lądzie, a 1,35 GW farmy na Bałtyku. Aktualnie Polska posiada niewiele ponad 4 GW mocy z farm wiatrowych.
Cały artykuł
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.