- My musimy obronić ten projekt ekonomicznie. Pamiętajmy, że pomimo Fukushimy atomowe projekty już rozpoczęte są kontynuowane, a my chcemy się dostawcom technologii wbić w ścieżkę, w momencie, kiedy oni będą kontynuowali inne prace. Mam tu na myśli chociażby Arevę w Chinach i Francji, Westinghouse czy Hitachi, które również nie pozostaną bierne. Sądzę, że jeśli tylko Chińczycy udowodnią swoją eksportowalność w Emiratach Arabskich, to również pójdą dalej – mówi Ciepliński. – Spodziewam się więc, że zanim my będziemy kontraktować dostawców, oni będą zaangażowani w różne projekty. Nie chcę usłyszeć od nich, że owszem, mogą coś opóźnić, ale pod warunkiem, że my dodatkowo zapłacimy. A taki byłby efekt, gdyby realizacją naszego programu budowy elektrowni jądrowej zaczęły rządzić sztywne terminy – wyjaśnia dyrektor departamentu strategii i rozwoju spółki PGE Energia Jądrowa.
W opublikowanym przez Polską Grupę Energetyczną sprawozdaniu zarządu z działalności GK PGE, spółka wymienia działania podjęte w 2011 r. w w obszarze energetyki jądrowej.
Lokalizacja
W listopadzie 2011 roku PGE opublikowała informacje o trzech lokalizacjach wytypowanych do dalszych badań lokalizacyjnych i środowiskowych. Są to: Choczewo (gmina Choczewo, powiat wejherowski, województwo pomorskie), Gąski (gmina Mielno, powiat koszaliński, województwo zachodniopomorskie) oraz Żarnowiec (gmina Krokowa, powiat pucki, województwo pomorskie).
Dla powyższych lokalizacji uruchomiono niezbędne działania formalno-prawne zapewniające możliwość rozpoczęcia badań lokalizacyjnych i środowiskowych.
Równocześnie w ramach prowadzonych działań komunikacyjnych w grudniu 2011 roku przedstawiciele PGE Energia Jądrowa SA oraz PGE EJ 1 sp. z o.o. uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami władz lokalnych oraz społecznością, na terenie gmin Mielno, Choczewo i Krokowa.
Przetarg na wykonawcę badań lokalizacyjnych i środowiskach
Przeprowadzenie badań lokalizacyjnych terenu przeznaczonego pod budowę elektrowni jądrowej wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia, sprzętu oraz zachowania rygorystycznych wymagań odnośnie bezpieczeństwa, jakości i audytowalności prowadzonych prac oraz ich wyników – wyjaśnia PGE w raporcie za 2011 r. W ramach postępowania przetargowego prowadzonego w trybie negocjacje z ogłoszeniem (zgodnie z prawem zamówień publicznych) oferty wstępne w postępowaniu złożyli wszyscy wykonawcy znajdujący się na tzw. „krótkiej liście”: Enercon Services Inc., Konsorcjum firm: Tractebel Engineering S.A., POYRY Finland Oy, Scott Wilson Polska sp. z o.o., Konsorcjum firm: WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc., WorleyParsons Group Inc.
Zgodnie z przyjętym trybem postępowania, w październiku i listopadzie 2011 roku odbyły się spotkania, w wyniku których nastąpiło wyjaśnienie i uszczegółowienie głównych elementów ofert i przedmiotu postępowania. W grudniu przedstawiciele wykonawców uczestniczyli w wizytach zorganizowanych przez PGE EJ 1 sp. z o.o. na terenach trzech potencjalnych lokalizacji, które będą objęte badaniami lokalizacyjnymi i środowiskowymi, w celu zapoznania się ze specyfiką i charakterystyką każdej z tych lokalizacji. W grudniu przedstawiciele wykonawców uczestniczyli w wizytach zorganizowanych przez PGE EJ 1 sp. z o.o. na terenach trzech potencjalnych lokalizacji, które będą objęte badaniami lokalizacyjnymi i środowiskowymi, w celu zapoznania się ze specyfiką i charakterystyką każdej z tych lokalizacji.
Wybór inżyniera kontraktu
Inżynier Kontraktu (Owner’s Engineer) stanowić będzie integralną część organizacji Inwestora (PGE EJ 1 sp. z o.o.) wspierając go na wszystkich etapach realizacji projektu. Ma być podmiotem wspierającym PGE EJ 1 sp. z o.o. w realizacji zadań i wypełnianiu obowiązków inwestora w stosunku do dostawcy technologii / głównego wykonawcy EPC oraz pozostałych wykonawców kluczowych prac.
W ramach postępowania przetargowego prowadzonego w trybie negocjacje z ogłoszeniem (zgodnie z prawem zamówień publicznych) na wybór Inżyniera Kontraktu na tzw. „krótkiej liście” znalazło się trzech wykonawców: Konsorcjum firm: Scott Wilson Polska sp. z o.o. i Tractebel Engineering S.A.; Exelon Generation Company, LLC; AMEC Nuclear UK Ltd.
28 października 2011 roku Sąd Okręgowy w Warszawie przywrócił do postępowania konsorcjum Mott MacDonald Limited i AF – Colenco Ltd. (Wielka Brytania/Szwajcaria), które zostało z niego wykluczone na skutek decyzji Krajowej Izby Odwoławczej wydanej na podstawie odwołania złożonego przez firmę Electricite de France.
Zgodnie z przyjętym trybem postępowania zaproszenie do składania ofert wstępnych zostało wysłane do czterech zakwalifikowanych wykonawców.