Arek Kowalczyk
PGE EJ1 to spółka celowa Polskiej Grupy Energetycznej odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Kierujący nią do końca stycznia Aleksander Grad od 1 lutego został członkiem rady nadzorczej Tauronu. Zastąpił go więc Cichosz.
Cichosz to absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Od stycznia 2011 r. pełni rolę dyrektora ds. operacyjnych PGE EJ 1 i jest odpowiedzialny za całościową koordynację i przygotowanie prac w kluczowych obszarach projektu m.in.: zarządzanie projektem, wybór lokalizacji, postępowanie zintegrowane, wybór technologii reaktora i głównego wykonawcy EPC, zagadnienia projektowo-inżynierskie, zarządzanie jakością i bezpieczeństwem jądrowym, zezwolenia i pozwolenia, zintegrowane systemy zarządcze.
Projekt atomowy z rąk polityka przekazano ekspertowi. W PGE jest od blisko dwóch lat. Mieliśmy okazję rozmawiać z nim w ostatnich dniach, przy okazji konferencji w Ministerstwie Gospodarki po zatwierdzeniu przez rząd Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Pierwsze wrażenie? Ma bardzo dużą wiedzę nie tylko na temat projektu prowadzonego obecnie przez PGE i perspektyw jego finansowania, ale też o innych atomowych inwestycji na świecie. Tę kadrową zmianę można odebrać jako zdjęcie przygotowań do budowy elektrowni jądrowej z politycznego „świecznika”. Dotychczas prace koordynował wytrawny polityk, teraz przejmuje je specjalista, który członkiem rządu nigdy nie był - komentują zmianę w atomowej spółce PGE dziennikarze WysokieNapięcie.pl.
Przypomnijmy, że 28 stycznia 2014 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przygotowanego przez ministra gospodarki. W Programie zapisano zakres działań, jakie należy podjąć, aby bezpiecznie korzystać z energetyki jądrowej w Polsce.
W celu realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w grudniu 2009 r. powstała spółka PGE Energia Jądrowa, która zarządza segmentem energetyki jądrowej w grupie kapitałowej PGE, realizując strategiczne działania związane z przygotowaniem projektu budowy elektrowni jądrowych. Spółka wypracowuje podstawy do podejmowania decyzji strategicznych, przeprowadza wstępne analizy lokalizacyjne, współpracuje z kontrahentami biznesowymi oraz organizacjami i instytucjami międzynarodowymi. Z kolei w styczniu 2010 roku zarejestrowana została spółka celowa PGE EJ 1, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę elektrowni jądrowej. PGE EJ1 odpowiada także za wybór partnera, z którym utworzy konsorcjum do budowy pierwszej elektrowni jądrowej.
---
Jacek Cichosz w latach 1998-2010 pracował w międzynarodowej firmie doradczej Accenture, realizując i nadzorując projekty dla dużych przedsiębiorstw w sektorze energetycznym, paliwowym i hutniczym, m.in. Vattenfall, RWE, Energa, Total, MOL i ArcelorMittal. W latach 2008-2010 Dyrektor ds. sektora „Resources” (energetyka i zasoby naturalne) w Accenture, odpowiedzialny za rozwój praktyki doradczej oraz realizację kompleksowych projektów transformacyjnych i wdrożeń wypracowanych rozwiązań dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, użyteczności publicznej, hutniczej, paliwowej i gazowej. Członek rady dyrektorów polskiego biura Accenture. Cichosz to także uczestnik studiów doktoranckich w Ecole des Mines de Paris (ENSMP), Centrum Morfologii Matematycznej (CMM) oraz absolwent studium podyplomowego Institut pour l’ouverture à la Société et à l’Economie FRançaises et Européennes (ISEFRE).