W trakcie wizyty w zakładach jądrowych Taishan (prowincja Guangdong), Nicole Bricq, Minister ds. Handlu Zagranicznego Francji wraz z Luc’em Oursel, prezesem zarządu firmy AREVA oraz Henri Proglio, prezesem EDF, mieli okazję zobaczyć postęp w pracach nad dwoma reaktorami EPR w Chinach, prowadzone przez właściciela i operatora terenu - firmę Taishan Nuclear Power Joint Venture Company (TNPJVC), w której 30 procent udziałów należy do EDF, zaś pozostała część udziałów do CGNPC.
Przy budowie obu reaktorów powstających w Taishan wykorzystywane jest doświadczenie zdobyte podczas prac nad reaktorami EPR we Francji i Finlandii; prace spawalnicze na obwodzie pierwotnym zostały zakończone 30 proc. szybciej niż w Olkiluoto 3.
Wynika to również z relacji nawiązanych podczas projektu Flamanville 3 oraz dzięki uzupełnianiu się francuskich i chińskich umiejętności, co sprawiło, że czas pomiędzy pierwszym wylaniem betonu a instalacją kopuły został zredukowany do 24 miesięcy.
Również wnioski wyciągnięte z doświadczeń przyczyniły się do skrócenia o 40% czasu potrzebnego do produkcji we Francji czterech wytwornic pary, w porównaniu z tymi, wybudowanymi dla innych reaktorów EPR, co jest znakiem zwiększonej konkurencyjności francuskiego przemysłu jądrowego.
Luc Ourcel powiedział: - Zakończenie montażu ciężkich elementów jest ważnym krokiem naprzód podczas budowy pierwszego reaktora EPR w Chinach. Prace zostały zakończone zaledwie w 38 miesięcy od ich rozpoczęcia, co pokazuje, że były wykonywane w doskonałych warunkach, dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas budowy innych reaktorów EPR oraz partnerstwa z CGNPC.