Pod względem wartości jest to największa sprawa antydumpingowa, jak kiedykolwiek zajmowała się Komisja Europejska: w 2011 roku Chiny wyeksportowały do UE panele słoneczne i ich składniki o wartości około 21 mld euro.
Europejscy producenci z branży energetyki słonecznej obawiają się, ze Chińczycy celowo zaniżają ceny paneli i ogniw, aby doprowadzić ich do strat. Skargę w tej sprawie złożyło 25 lipca stowarzyszenie UE Pro Sun, reprezentujące ponad 20 europejskich firm produkujących panele słoneczne i ich główne podzespoły, których łączna produkcja stanowi ponad 25 % produkcji Unii.
Komisja jest prawnie zobowiązana do wszczęcia postępowania antydumpingowego, jeżeli otrzyma formalnie poprawną skargę od przemysłu unijnego, w której wskazane są dowody na stosowanie dumpingu. Stowarzyszenie UE Pro Sun w skardze wskazywało, że panele słoneczne i ich główne podzespoły importowane z Chin na rynku europejskim są sprzedawane po cenach niższych od wartości rynkowej.
Postępowanie potrwać ma 15 miesięcy, ale Komisja prawdopodobnie, w ciągu 9 miesięcy zgodnie z zasadą ochrony handlu, zadecyduje o nałożeniu tymczasowych ceł antydumpingowych.
Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych. Produkuje około 65 % wszystkich paneli słonecznych, które sprzedaje głównie na rynku europejskim. Na obszar Unii trafia około 80 % produkcji paneli i ogniw.