Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Chińskie firmy nie chcą powtarzać błędów COVEC

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

mj

Data publikacji:
15-06-2012
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Chińskie firmy nie chcą powtarzać błędów COVEC
Fot. Rynek Infrastruktury
Chińskie firmy przyznają, że zaangażowanie COVEC w budowę autostrady A2 okazało się pomyłką, która może okazać się kosztowna dla spółek planujących wejście na europejski rynek. Jednocześnie przedsiębiorcy z Państwa Środka nie ukrywają, że ich plany dotyczące Polski są cały czas ambitne. – Wkrótce w Polsce pojawi się mnóstwo chińskich firm – przekonuje Zhao Ruolin, prezes CNEEC, firmy walczącej o kontrakt na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice.

– Nie chcemy powtarzać błędów COVEC, które polegały na zaniżaniu ceny kontraktu i braku współpracy z lokalnym środowiskiem – tłumaczył w Pekinie szef CNEEC w rozmowie z dziennikarzem Rynku Infrastruktury. Zhao Ruolin przyznał również, że COVEC nie rozpoznał dobrze lokalnego rynku i nie był w stanie reagować na problemy, które pojawiły się w czasie realizacji kontraktu. CNEEC chce budować elektrownie węglowe w Polsce. Obecnie spółka walczy o Kozienice. Spółka weźmie też udział w przetargu na rozbudowę elektrowni w Jaworznie. Firma liczy również na kontrakt na budowę elektrowni Północ w Peplinie.

 

– Mamy bardzo silne zaplecze finansowe oraz doświadczenie, które zamierzamy wykorzystać przy realizacji projektów na polskim rynku – dodał szef CNEEC, podkreślając, że zaangażowanie w krajach europejskich wynika ze strategii rozwoju obranej przez Pekin, który chce zerwać z wizerunkiem Chin jako państwa realizującego zagraniczne kontrakty wyłącznie w krajach rozwijających się. CNEEC jako spółka państwowa może liczyć między innymi na wsparcie chińskich banków i instytucji finansowych, zwłaszcza Bank of China, który właśnie otwiera swoją placówkę w Warszawie.–  Chcemy zaoferować atrakcyjne warunki finansowe, które mogą ułatwić realizację inwestycji – mówi Zhao.

– CNEEC ma już doświadczenie w realizacji inwestycji zagranicznych przy wsparciu finansowym chińskich banków. - Rocznie udzielamy około 4 miliardów dolarów pożyczek na inwestycje realizowane przez CNEEC – powiedział Zhao, dodając, że pieniądze pochodzą z chińskich instytucji finansowych, które kredytują między innymi projekty na filipinach, w Botswanie, czy Rosji.

 

Do tej pory europejskie doświadczenia Chin opierały się kontraktach w Europie Wschodniej. Punktem docelowym jest jednak wejście na rynek Unii Europejskiej. Z tego powodu Polska znajduje się obecnie w centrum zainteresowania chińskich przedsiębiorstw. - Polska jest naszym celem strategicznym jednak, nie jest to nasz cel ostateczny. Jest to raczej krok w stronę wejścia na rynki europejskie. W przyszłości chcemy pozyskać kontrakty również w innych państwach w regionie. Jesteśmy zainteresowani zarówno krajami rozwijającymi się, jak i rozwiniętymi – powiedział Zhao, podkreślając, że CNEEC bardzo liczy na możliwość budowy elektrowni w Polsce.

W czasie wizyty chińskiego premiera Wen Jibao w Polsce pojawił się pomysł utworzenia wspólnego funduszu inwestycyjnego, który ma ułatwić współpracę gospodarczą pomiędzy obydwoma krajami. Jak podkreśla Zhao wsparcie finansowe dla ewentualnych inwestycji realizowanych przez CNEEC nie będzie pochodzić z tego funduszu. – Pomysł na powołanie funduszu nie ma związku z naszą strategią finansową. Mamy swoje własne zaplecze, niemniej fundusz może znacznie ułatwić realizację nowych projektów – powiedział szef CNEEC.
 

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Chińczycy przejmują udziały w hamburskim terminalu kontenerowym

Intermodal i logistyka

Lawina problemów na Jedwabnym Szlaku. Pociągi opóźniane nawet o... miesiąc

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Chińczycy przejmują udziały w hamburskim terminalu kontenerowym

Intermodal i logistyka

Lawina problemów na Jedwabnym Szlaku. Pociągi opóźniane nawet o... miesiąc

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5