Łukasz Malinowski
– Od kilku lat obserwujemy zwiększający się udział kolei w przewozach kontenerowych. Coraz większe nakłady na rozwój transportu intermodalnego sprawiają, że staje się on atrakcyjny cenowo, oferując jednocześnie czas przejazdu zbliżony do transportu samochodowego – mówi Piotr Frąckowiak, kierownik działu kolejowego BCT. – Dlatego otwieranie kolejnych połączeń, zwłaszcza z tak dużymi rynkami konsumpcyjnymi jak Warszawa, jest tak istotne – dodaje.
Połączenie realizowane będzie wstępnie dwa razy w tygodniu, docelowo zaś trzy razy na tydzień. Z gdyńskich terminali pociągi wyjeżdżać będą w środy i soboty, a do terminalu w Pruszkowie docierać będą odpowiednio w czwartki i niedziele. Uzupełni to dotychczasową siatkę regularnych połączeń pomiędzy BCT a terminalami śródlądowymi m.in. w Gliwicach, Kutnie, Poznaniu, Terespolu Pomorskim czy Sławkowie.
Bałtycki Terminal Kontenerowy sukcesywnie zwiększa udział kolei w ogólnej liczbie przeładunków. Jeszcze w 2009 wynosił on 12%, by w ubiegłym roku osiągnąć rekordową wartość 42%. Ten najwyższy wynik pośród polskich terminali, ale również i jeden z najwyższych w Europie, plasuje BCT wśród liderów jeśli chodzi o realizację wytycznych Europejskiej Białej Księgi Polityki Transportowej, która zakłada że do 2030 r. 35% wszystkich ładunków przewożonych będzie po torach.