Arek Kowalczyk
Wszystko zależy od polityki energetycznej Polski. W strategii opublikowanej cztery lata temu znalazło się miejsce dla energetyki jądrowej i nie ma powodów, by sądzić, że cokolwiek się w tym temacie zmieniło. Toczy się dalej proces przyjęcia przez polski rząd stosownych dokumentów, a raport KPRM, który ukazał się w listopadzie i prognozy ARE również wskazują, że energia jest dalej wiarygodną, przyszłościową opcją Polski - mówi Jean Andre Barbosa. - Nasze doświadczenia na świecie pokazują jednak, że są niezbędne mechanizmy, które wspierają realizację tego typu inwestycji. Najważniejsza jest kwestia minimalizacji ryzyka, w tym finansowego - dodaje.
Wśród największych plusów energetyki jądrowej dyrektor Arevy w Polsce wymienia stabilny i przewidywalny koszt energii, co oznacza, że na koszt prądu niewielki wpływ ma cena paliwa do elektrowni. - Samo paliwo można sprowadzić z różnych kierunków, w tym z krajów stabilnych politycznie – przekonuje Barbosa. – Energetyka jądrowa, oprócz tego, że różnicuje miks energetyczny, jest przede wszystkim źródłem energii, które nie emituje CO2, co jest ważne z punktu widzenia nie tylko Polski – uważa dyrektor Arevy w Polsce.
- Oprócz tego nie możemy zapominać, że wprowadzenie nowoczesnej technologii powoduje stworzenie nowego sektora w gospodarce, który wpływa nie tylko na przemysł, ale rozwija również sektor chociażby szkolnictwa, a ponadto daje szanse na zwiększenie konkurencyjności danego kraju. Elektrownia jądrowa to nie tylko prąd – podsumowuje Jean Andre Barbosa.