– Jeżeli chodzi o rynek zakupu energii dla samorządów – podlegają one dość specyficznej regulacji, nazywa się to prawo zamówień publicznych. Nasza obserwacja jest taka, że z roku na rok rośnie zainteresowanie przetargami, związanymi z zakupem energii. Od 2009 roku mamy 3-krotny wzrost liczby ogłaszanych przetargów. Wpływa to też na wolumen tych przetargów – ten wolumen rośnie. Dużo dynamiczniej rośnie segment dużych przetargów – tutaj mamy prawie 10-krotny wzrost – mówił Tomasz Dobkowski, prezes zarządu firmy Audytel.
Z raportu, sporządzonego przez firmę Audytel, jasno wynika, że idea wspólnego kupowania energii staje się w Polsce coraz popularniejszym rozwiązaniem. W stosunku do roku 2013, częstotliwość tego zjawiska w samorządach wzrosła aż o 30 proc.
Jak wynika z raportu, organizacja grup zakupowych i wykorzystanie zasady TPA przy jej zakupach, pozwoliło w 2013 roku osiągnąć niższe o 18 proc. ceny niż w przypadku utrzymywania umów kompleksowych. Poprzez umowę kompleksową rozumie się umowę zarówno na sprzedaż, jak i na dystrybucję towaru.
Ponadto, uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, że istnieje potencjał rozszerzenia zakresu grup zakupowych – na gaz czy paliwa. Podkreślali, że kluczem do sukcesu jest sprawność grupy i jej dyscyplina wewnętrzna, a także wiedza grupy względem podmiotów. Eksperci zgodzili się, że zróżnicowanie podmiotów w grupie zakupowej może pozytywnie wpłynąć na efekt końcowy i przynieść wymierne rezultaty.
Uczestnicy panelu wypowiadali się także na temat zakupu energii na Towarowej Giełdzie Energii. Iwona Ustach, wiceprezes zarządu Noble Securities, podkreśliła, że ten model niesie ze sobą wiele zalet, ale także i ryzyk – przede wszystkim cenowych. Cena na TGE jest bardzo zmienna i stanowi tylko jeden z szeregu ryzyk.