Arek Kowalczyk
Prawdopodobnie we wrześniu podpisana będzie umowa nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej.
PAP dowiedział się od osoby zbliżonej do jednej ze spółek wchodzących w skład atomowego sojuszu, że podczas spotkania zespołu roboczego dla projektu jądrowego spółki uzgodniły zasadnicze warunki projektu.
Przypomnijmy, że 25 czerwca 2013 r. PGE Polska Grupa Energetyczna, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia oraz Enea zawarły porozumienie w sprawie kontynuowania prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Porozumienie obowiązuje do 30 września 2013 r. z możliwością przedłużenia okresu jego obowiązywania o jeden kwartał za zgodą wszystkich stron porozumienia.
5 września 2012 r. PGE, KGHM, Enea i Tauron podpisały podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy list intencyjny w sprawie nabycia udziałów w spółce celowej, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Porozumienie zostało przedłużone w grudniu ub.r.
Porozumienie zakłada, ze na podstawie podpisanego listu intencyjnego strony przystąpią do wypracowania projektu umowy nabycia udziałów w powołanej przez PGE spółce celowej PGE EJ1, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Umowa sprzedaży udziałów uwzględniać będzie prawa i obowiązki każdej ze stron przy realizacji projektu, przy założeniu że PGE będzie pełnić, bezpośrednio lub poprzez podmiot zależny, rolę wiodącą w procesie jego realizacji. Warunki nabycia udziałów w spółce celowej uwzględniać będą poniesione dotychczas przez PGE i jej spółki zależne nakłady finansowe związane z dotychczasową realizacją projektu.
Polska Grupa Energetyczna, zakłada, że pierwsza elektrownia jądrowa o mocy ok. 3000 MW powstanie w 2025 r. Drugi blok, również o mocy 3000 MW, może powstać do 2029 r. PGE wskazała trzy potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej w Polsce. Wszystkie są położone nad Morzem Bałtyckim. Są to: Żarnowiec, Choczewo, Gąski.
W celu realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w grudniu 2009 r. powstała spółka PGE Energia Jądrowa, która zarządza segmentem energetyki jądrowej w grupie kapitałowej PGE, realizując strategiczne działania związane z przygotowaniem projektu budowy elektrowni jądrowych. Spółka wypracowuje podstawy do podejmowania decyzji strategicznych, przeprowadza wstępne analizy lokalizacyjne, współpracuje z kontrahentami biznesowymi oraz organizacjami i instytucjami międzynarodowymi. Z kolei w styczniu 2010 roku zarejestrowana została spółka celowa PGE EJ 1, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji warunkujących budowę elektrowni jądrowej. PGE EJ1 odpowiada także za wybór partnera, z którym utworzy konsorcjum do budowy pierwszej elektrowni jądrowej.