Łukasz Malinowski
Crist to już kolejna stocznia w aktywach ARP. Agencja ARP posiada udziały w pomorskich Stoczni Gdańskiej (25%), Stoczni Marynarki Wojennej, Stoczni Remontowej Nauta (ok. 90%), zachodniopomorskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" (85%), Morskiej Stoczni Remontowej (73%) i Energomontażu-Północ Gdynia.
Zakup pakietu akcji stoczni Crist przez MARS FIZ jest kolejnym etapem, konsekwentne wdrażanej od blisko trzech lat i publicznie artykułowanej, strategii dla spółek stoczniowych – czytamy w komunikacie spółki.
Crist specjalizuje się w budowie statków służących do realizacji projektów offshore (m.in. budowy morskich farm wiatrowych). W 2010 r. spółka została wsparta przez ARP pożyczką na rozwój w wysokości 150 mln zł, udzieloną na zasadach rynkowych, co zostało potwierdzone przez Komisję Europejską.
ARP w ramach strategii buduje „komplementarną i efektywną rynkowo grupę stoczni w Trójmieście i na Zachodnim Pomorzu, potrafiąca konkurować zarówno w branży stoczniowej, jak i na rynku konstrukcji offshore”, a zaangażowanie kapitałowe w spółkę Crist jest „naturalnym następstwem kilkuletniej współpracy grupy kapitałowej ARP z tą trójmiejską firmą”. Współpraca początkowo ograniczała się do dzierżawy doku przez należącą do Funduszu Mars stocznię Nauta.
Jak wskazuje Fundusz w komunikacie obecne zaangażowanie kapitałowe firmy w stocznię Crist jest częścią strategii wzmacniania obecności grupy stoczniowej tworzonej przez ARP w sektorze produkcji offshore. Stocznia Crist ma 5% udziałów w budowanej na terenach odkupionych od Gryfii fabryce elementów offshore (przedsięwzięciem kieruje spółka celowa KSO z udziałem Crist, funduszu Mars oraz Bilfinger Constructions).
Strategia MARS FIZ dla grupy stoczni zakłada m.in. zwiększenie produkcji dla sektora wydobycia ropy i gazu oraz morskiej energetyki odnawialnej, co ma zapewnić stoczniom niezbędne zróżnicowanie świadczonych usług i produktów, oraz umożliwi dostęp do perspektywicznego i rosnącego rynku w czasach dekoniunktury sektora remontu statków.
Portal "Trójmiasto.pl" uważa, że ARP ukrywała transakcję przejęcia stoczni przed ministrem skarbu i członkami sejmowej komisji skarbu. Tadeusz Aziewicz, poseł PO, przewodniczący sejmowej komisji skarbu, skomentował w rozmowie z portalem, że sprawa działań ARP powinna zostać przedyskutowana na posiedzeniu komisji skarbu, a powinno się ono odbyć się jeszcze przed wakacjami, w ostatnim tygodniu lipca.