Nie widzę nic złego w zaangażowaniu funduszu typu private equity w spółkę PKP Energetyka - mówi Bartłomiej Kubicki, starszy analityk rynku akcji w Societe Generale.
K.P.: Jak ocenia Pan transakcję przejęcia PKP Energetyka przez inwestora finansowego - fundusz CVC Capital Partners. Często pojawia się pogląd, że nowym właścicielem powinny zostać spółki branżowe z udziałem skarbu państwa. Oferty złożyły ostatecznie Energa i Enea.
Bartłomiej Kubicki: Nie widzę nic złego w zaangażowaniu funduszu typu private equity. Nie jest powiedziane, że tzw. inwestor branżowy byłby w stanie wnieść nową wartość do PKP Energetyka. Zaletą podmiotu z branży finansowej jest odpowiednie know-how w zakresie restrukturyzacji spółki, poprawy rentowności jej działalności. Zarząd PKP SA to kompetentni fachowcy i z pewnością wybrali najkorzystniejszą możliwą opcję. Istotnym czynnikiem przy wyborze kontrahenta było kryterium cenowe. CVC Capital Partners złożyło zwyczajnie najlepszą ofertę, na którą nie mogli pozwolić sobie jego rywale.
K.P.: Część analityków sektorowych obawia się, że fundusz będzie chciał jak najszybciej uzyskać zwrot poniesionych kapitałów i w krótkiej perspektywie czasowej może próbować znowu sprzedać swoje udziały w PKP Energetyka. Biorąc pod uwagę wzajemną zależność PKP Energetyka i PKP PLK – finalnie Energa lub Enea i tak będą zmuszone do przejęcia spółki energetycznej PKP.
Bartłomiej Kubicki: To absolutnie normalne, że fundusz dąży do osiągania zysku. Przede wszystkim mało prawdopodobna jest ponowna sprzedaż w ciągu 1-2 lat. Biorąc pod uwagę wymagane przez fundusze private equity stopy zwrotu oraz istniejące gwarancje zatrudnienia w PKP Energetyka natychmiastowe efekty restrukturyzacji zapewne się nie pojawią, więc zakładam, że horyzont czasowy około 5 lat za prawdopodobny. Aby jednak po tych 5 latach móc zrealizować IRR na inwestycji w wysokości 15-20 procent, EBITDA spółki zapewne będzie się musiała podwoić z szacowanych przez PKP Energetyka 200 mln zł w tym roku. Doprowadzenie spółki do takiego stanu będzie zasługą funduszu, świadczącą o jej umiejętnościach zarządczych.
Więcej na ten temat przeczytasz na portalu
MONITOR. Zapraszamy!
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.