Arek Kowalczyk
Jak wyjaśnia Twardowski, inwestor musi dopiąć jeszcze pewne kwestie w zakresie pozwolenia na budowę. - To nie jest nic nadzwyczajnego, tylko sprawa właściwego przygotowania dokumentów. Nawet mając już pozwolenie na budowę, każde wprowadzenie zmian, jak np. dotyczących rozlokowania poszczególnych obiektów, wymaga odpowiedniego uaktualnienia. W Bełchatowie pozwolenie na budowę było aktualizowane co kilkanaście miesięcy – tłumaczy dyrektor zakładu elektrowni Alstom Polska.
Czy proces przygotowania dokumentów spowoduje opóźnienie w rozpoczęciu realizacji inwestycji? - Patrząc na działalność niektórych organizacji, nie można niczego wykluczyć. Natomiast według mojej wiedzy, sytuacja w zakresie realizacji projektu Rajkowy jest w stanie nie odbiegającym od naszego pozytywnego postrzegania możliwości realizacji tej inwestycji - odpowiada Twardowski.
W lutym tego roku sąd uchylił decyzję wojewody pomorskiego o pozwoleniu na budowę Elektrowni Północ ze względów proceduralnych. Skarżącym było Stowarzyszenie Eko-Kociewie i Fundacja ClientEarth. - Organizacje ekologiczne mają swoje cele i zadania. Mają prawo do egzekwowania przepisów, które obowiązują na danym terenie, pod warunkiem, że robią to zgodnie z prawem i w szczytnych celach – komentuje Twardowski i dodaje: - Zgadzam się, że inwestycje powinny być realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale z drugiej strony nie powinno się kwestionować wszelkich nowych inwestycji, bo idąc tym tokiem rozumowania, że atom jest zły, że węgiel powoduje emisje, wiatraki szkodzą ptakom, hydroelektrownie powodują zakłócenie biegu rzek, a fotowoltaika ma bardzo niebezpieczne odpady – nie będziemy mieli z czego produkować energii.
Elektrownia Północ, która powstanie w Rajkowach koło Pelplina ma mieć moc 2 x ok. 1000 MW. Elektrownia węglowa realizowana przez spółkę należącą do grupy kapitałowej Kulczyk Investments będzie wytwarzała prąd głównie dla Trójmiasta. Według inwestora przy budowie elektrowni węglowej prace ma znaleźć ok. 3 tys. osób. Przy obsłudze zatrudnionych zostanie ok. tysiąca osób. Inwestycja ma kosztować ok. 12 mld zł.