Rynek Infrastruktury
W Internecie krążą mity dotyczące między innymi tego, że farmy wiatrowe zabijają, szkodzą zdrowiu, sprawiają, że krowy nie dają mleka, a rolnicy tracą finansowo. Według PSEW takie teorie na temat energii wiatrowej rozpalają niezdrowe emocje w przestrzeni publicznej. „Ich twórcy odwołują się do jakichś tajemniczych badań naukowych i dowodów, które okazują się jedynie niepotwierdzonymi opiniami. I gdyby nie byłoby to tak groźne, to pewnie byłoby nawet bardzo śmieszne. Wiele z tych mitów zaczyna być przedmiotem debat sejmowych i - chcąc nie chcąc - wpływają na fatalną atmosferę wokół energetyki wiatrowej. To szkodzi budowaniu bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski” – zauważa PSEW.
– Poziom absurdu o energetyce wiatrowej jest już tak wysoki, że czasem niemożliwe staje się przedstawienie rzetelnych informacji, bo są one po prostu torpedowane. Farmy wiatrowe to instalacje przyjazne i tanie – świadczą o tym niezależne badania, twarde dane i głosy ekspertów – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
PSEW przedstawia trzy jednoznaczne fakty dotyczące energetyki wiatrowej. Po pierwsze, jest ona tania, a przeciętny konsument płaci za rozwój odnawialnych źródeł energii tylko 4,7 procent swojego rachunku za prąd, w tym tylko 1,5 procent na rozwój energetyki wiatrowej. Oznacza to, że wsparcie energii z wiatru kosztuje przeciętną rodzinę zaledwie 20 zł rocznie. „To niewiele, biorąc pod uwagę korzyści, które z tego mamy, czyli czyste powietrze, ograniczenie emisji CO2 oraz bezpieczeństwo i pełną dostępność tego zasobu energii” – zauważa PSEW.
Po drugie, energetyka wiatrowa jest obojętna dla ludzkiego zdrowia. Poziom emisji dźwięków słyszalnych jest dużo niższy niż ten, który dochodzi do nas ze średnio uczęszczanej drogi a infradźwięków – nie osiąga nawet poziomu fal morskich na Bałtyku. Po trzecie, farmy wiatrowe są relatywnie przyjazne dla fauny i flory. Ich wpływ na funkcjonowanie roślin jest neutralny a na zwierzęta – minimalny.
– Po kilku swoich edycjach w innych krajach Act on Facts ma w końcu swoją premierę również u nas. Odwiedzajcie stronę actonfacts.org/pl. Tam znajdują się ciekawe i prawdziwe informacje o energetyce wiatrowej – dodaje Arkadiusz Sekściński. – Wiatraki są bezpieczne dla zdrowia i korzystne dla środowiska - w porównaniu do innych źródeł energii. Szkodliwe są jedynie mity na ich temat – podsumowuje.