Głównym celem dofinansowanego projektu jest przeprowadzenie analizy technicznej, ekonomicznej, finansowej i środowiskowej dla planowanego połączenia Polska – Litwa. Połączenie międzysystemowe można będzie zasilać z nowych przewidywanych źródeł takich jak polski terminal LNG w Świnoujściu, Gazociąg Bałtycki i połączenie systemowe Polska-Czechy. W pierwszym etapie projektu zostanie wykonana analiza ekonomiczna, która będzie podstawą do podjęcia decyzji o sporządzeniu w ramach II etapu studium wykonalności.
I etap obejmuje zebranie informacji, które pozwolą ocenić, czy realizacja przedsięwzięcia jest uzasadniona pod względem ekonomicznym. Informacje, będą skupiały się na obszarach takich jak: struktura i kluczowi uczestnicy regionalnych rynków gazu obszaru Morza Bałtyckiego, krajowe strategie rozwoju energii, bezpieczeństwo dostaw gazu oraz prognoza popytu i podaży dla gazu. Zebrane zostaną także dane dotyczące wydobycia, poszukiwania oraz magazynowania gazu w regionie i oszacowane zostaną ceny energii na rynkach regionalnych i światowych. Powyższe działania pozwolą uzyskać szczegółową wiedzę o możliwościach i perspektywach budowy połączenia gazowego Polska-Litwa i dostarczą jasnych wniosków i zaleceń na przyszłość. Orientacyjną datą zakończenia etapu I jest lipiec 2011 r.
Etap II zakłada przygotowanie studium wykonalności, w ramach którego zostanie przeprowadzona analiza co najmniej trzech scenariuszy realizacyjnych. Kwestie opisane w studium wykonalności będą dotyczyć: założeń ekonomicznych, określenia kosztów projektu, analizy ekonomicznej, opisu technicznego z uwzględnieniem wariantów przebiegu gazociągu, oceny oddziaływania na środowisko oraz harmonogramu realizacji poszczególnych etapów projektu. Orientacyjną datą zakończenia etapu II jest lipiec 2012 r.
Wyniki studium wykonalności będą podstawą do przygotowania otwartej dla wszystkich uczestników rynku procedury badania zapotrzebowania na przesył gazu analizowanym gazociągiem Polska – Litwa (procedura open season).
Połączenie Polska–Litwa może być jednym z elementów strategii zintegrowania rynków energetycznych krajów położonych w rejonie Morza Bałtyckiego poprzez utworzenie międzynarodowych połączeń energetycznych tzw. Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). BEMIP jest jednym z priorytetów rozwoju infrastruktury energetycznej wyznaczonych przez Unię Europejską w ramach Drugiego Strategicznego Przeglądu Energetycznego (SER2). Jego celem jest integracja rynków energii i gazu w rejonie Morza Bałtyckiego, a także zakończenie izolacji krajów bałtyckich od europejskiego rynku energii.
W ramach działań na forum BEMIP prowadzone są rozmowy pomiędzy spółkami gazowymi z krajów rejonu Morza Bałtyckiego (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia) w celu ustalenia możliwych ram współpracy w zakresie zdefiniowania projektu połączenia międzysystemowego, umożliwiającego państwom bałtyckim dostęp do europejskiego rynku gazu, które byłoby akceptowalne dla wszystkich podmiotów oraz uwzględniało obecne warunki rynkowe.