Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Świrski: Polska zmarnowała najlepszy czas na reformę górnictwa

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
30-08-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
konradswirski.blog.tt.com.pl

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
 Świrski: Polska zmarnowała najlepszy czas na reformę górnictwa
coal; fot. thesuccess, morguefile.com
Jeśli myśli się o dalszym udziale węgla kamiennego w polskim miksie energetycznym, konieczne są inwestycje, być może (paradoksalnie) nowe kopalnie, bo obecne złoża pokazują już perspektywę wyczerpania. Jednak, aby przeprowadzić takie zmiany potrzebna jest determinacja i zgoda (albo przełamanie oporu) zarówno związków zawodowych, jak i mentalnego podejścia do górnictwa - pisze Konrad Świrski.

„Polska – kraj węgla i stali” – jak każdy z nas wie, przez różne odmiany wierszyków w przedszkolu i chyba tez nieśmiertelnych recytacji w „Misiu”. I nie było w tym żadnej przesady, bo węgiel i stal były podstawą gospodarek przez cały początek i środek XX wieku. W końcu pierwowzór naszej obecnej Zjednoczonej Europy powstał w roku 1952 pod nazwą Europejska Wspólnota Węgla i Stali właśnie.


Pożegnie mitu

 

Europejskie zmiany od lat 50-tych podważyły jednak szybko ten mit. Przejście na paliwa naftowe i gaz, z jednej strony zasilanie europejskimi złożami z szelfu północnego, ale przede wszystkim zgoda na uzależnienie od importu ropy (kierunek bliskowschodni) i gazu (Rosja) zmieniła obraz Europy z samowystarczalnego kontynentu, na globalnego importera, uzależnionego od dostaw surowców energetycznych.

 

Od niedawna górnictwo wróciło na pierwsze strony polskich gazet w ponurych pomrukach nadciagającej burzy. Problem zaczyna być gigantyczny, bo sektor wydobywczy (węgiel kamienny) wpadł w gwałtowny ciąg strat finansowych – jeszcze lata 2011 i 2012 pokazywały kolorowe słupki na plusie, pierwszy symptom po dokładnym zliczeniu roku 2013 (około 320 mln strat) i teraz – katastrofalne wyniki po pierwszym półroczu (ponad minus 700 mln). Górnictwo staje się realną „czarna dziurą” gdzie należy za chwilę pompować wielkie wsparcie kapitałowe bez żadnego pomysłu jak ta dziurę zalepić.

 

Bolesne problemy

Problem jest właściwie książkowym przykładem rozdziałów o zarządzaniu zmianą. Problemy górnictwa są dość dobrze zdefiniowane i nawet wiele razy przedstawiano wizje programów naprawczych, które miały jednak jeden efekt uboczny – bolały. Polski węgiel kamienny (z obecnej struktury wydobycia w wielu przestarzałych i drogich kopalniach) nie jest w stanie konkurować z zagranicą, część kopalń musi zostać zamkniętych, a samo wydobycie musi zoptymalizować koszty.

 

Oczywiście należy też uporządkować rynek detaliczny i przesunąć część marż w kierunku kopalń. Jednocześnie, jeśli myśli się o dalszym udziale węgla kamiennego w polskim miksie energetycznym, konieczne są inwestycje, być może (paradoksalnie) nowe kopalnie, bo obecne złoża pokazują już perspektywę wyczerpania. Jednak, aby przeprowadzić takie zmiany potrzebna jest determinacja i zgoda (albo przełamanie oporu) zarówno związków zawodowych, jak i mentalnego podejścia do górnictwa.

 

Zmiana rodzi opór

 

Z klasycznej teorii zarządzania zmianą (Change Management) wiadomo, że zmiana rodzi opór, a przeprowadzenie zmiany z sukcesem można planować dopiero, jeśli stworzy się warunki do przezwyciężenia oporu (dlaczego mamy się zmieniać). Z tego wynikają problemy wszystkich firm – dopóki wyniki są dobre (lub choćby nie katastroficzne) niechęć do zmian jest wielka – wobec tego wszystko zostaje po staremu. Możliwość restrukturyzacji powstaje dopiero przy widmie bankructwa lub wielkich problemów finansowych – ale zwykle wtedy na zmiany jest już za późno, albo zmiana kosztuje bardzo wiele.

 

W Polsce nie doczytano podręczników i przegapiono najlepszy czas na zmiany w okresie wysokich cen paliw. Sami nie zdajemy sobie sprawy, ale mniej więcej od roku 2002 poziom cen surowców energetycznych wzrósł czterokrotnie (!). 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

7 mitów energetyki odnawialnej

Intermodal i logistyka

7 mitów energetyki odnawialnej

Konrad Świrski 30 sierpnia 2015

Świrski: Nowa ustawa o OZE… trafia do Sejmu, ale nieprędko do realizacji

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

7 mitów energetyki odnawialnej

Intermodal i logistyka

7 mitów energetyki odnawialnej

Konrad Świrski 30 sierpnia 2015

Świrski: Nowa ustawa o OZE… trafia do Sejmu, ale nieprędko do realizacji

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5