Rynek Infrastruktury
Paweł Pietraszak, dyrektor ds. realizacji kontraktów w firmie Gotowski wyjaśnia, że nasuwanie pierwszych części mostu w Kamieniu na wybudowane w ubiegłym roku filary rozpoczną się za dwa tygodnie. Cały proces został podzielony na kilka etapów.
Odcinki pomostu były wcześniej spawane w większą całość przy przyczółkach. Wymiary elementów do nasuwania ograniczają długość nasypów przy przyczółkach, kolejne ograniczenie to odległości między poszczególnymi podporami.
Wykonawca może nasuwać elementy, które od razu oprą się o kolejną podporę lub zawisną w odległości nie dłuższej niż 50 m od miejsca, z którego będą nasuwane. – Od strony Kamienia przygotowaliśmy do nasunięcia konstrukcję o długości około 190 m – informuje Pietraszak.
W pierwszym etapie wysunięte zostanie ponad 160 m. Z kolei od strony Solca przygotowano 150-metrową konstrukcję, z czego w pierwszym etapie zostanie wysunięte 47 m. – Nasuwanie to proces wymagający dużej precyzji i sporo czasu. W ciągu godziny posuwamy się do 4 m – wyjaśnia dyrektor.
Cała operacja jest podzielona na powtarzające się etapy. Gdy zostaną nasunięte przygotowane konstrukcje, na przyczółkach ponownie pojawią się pracownicy, którzy zespawają kolejne konstrukcje nadające się do nasunięcia. Zakończenie prac związanych z nasuwaniem płyty pomostu nastąpi prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca.
Poza spięciem brzegów Wisły, wykonawca mostu będzie miał do zrealizowania jeszcze wiele innych prac związanych między innymi z wykonaniem żelbetowej płyty współpracującej z nasuniętą konstrukcją stalową. Następnie powstanie jezdnia o szerokości 7 m, ścieżka rowerowa o szerokości 3 m oraz chodnik o szerokości 1,5 m. Obiekt zostanie zabezpieczony przed korozją.
Budowa ponad kilometrowego mostu między Kamieniem na Lubelszczyźnie i Solcem nad Wisłą na Mazowszu stanowi jedną z największych inwestycji realizowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
Obiekt powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 747, która będzie stanowić wygodne połączenie między Lublinem, Radomiem i Kielcami. Zgodnie z umową inwestycja zakończy się do grudnia tego roku. Wartość tego kontraktu to 209 mln zł.