8 ofert wpłynęło w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Kamionnej w ciągu drogi krajowej numer 24. Nie powinno być problemu z wyłonieniem zwycięzcy.
Kamionna to wieś w gminie Międzychód. DK-24 przechodzi przez ścisłe centrum miejscowości, krzyżując się z kilkoma innymi drogami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od lat przymierzała się do budowy obwodnicy miejscowości.
Długo oczekiwana przez mieszkańców, kierowców i samorządowców inwestycja została w końcu uwzględniona w rządowym Programie Budowy 100 Obwodnic. Jesienią GDDKiA ogłosiła bowiem przetarg na realizację inwestycji w systemie “projektuj i buduj”.
W ramach zadania powstanie nowy fragment liczący 3,5 kilometra długości w standardzie drogi głównej ruchu przyspieszonego (klasa techniczna GP), co oznacza m.in. szerokość pasa ruchu na poziomie 3,5 metra oraz możliwość przenoszenia obciążeń do 115 kN na oś.
Znamy już oferty firm zainteresowanych wykonaniem zadania. Wpłynęło ich aż 8, z czego większość mieści się w zarezerwowanej przez GDDKiA kwocie ok. 101,5 mln zł.
Zestawienie ofert: konsorcjum Colas Polska i Most – ok. 102 mln zł; Mirbud – ok. 98,8 mln zł; konsorcjum P.H.U.B. Piotr Pawlica i Skabud Infrastruktura – ok. 84 mln zł; Porr – ok. 94,5 mln zł; konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych i Betoniarnia Nowak – ok. 88,6 mln zł; Budimex – ok. 93,2 mln zł; Strabag – ok. 130,7 mln zł; Primost Południe – ok. 98,7 mln zł.
Przy wyborze zwycięzcy GDDKiA weźmie pod uwagę przede wszystkim cenę (waga 60 %), ale też jakość (40 %).
Początek trasy, patrząc od strony zachodniej, przewidziano w rejonie cieku wodnego, biegnącego od pobliskiej miejscowości Skrzydlewo. Skrzyżowanie z istniejącym przebiegiem DK nr 24 powstanie w formie ronda. Dalszy przebieg zaplanowano w kierunku północno-wschodnim, a następnie wschodnim.
Trasa przetnie teren zalesiony, rzekę Kamionkę, a następnie drogę powiatową nr 1721P i drogę gminną nr 229516P. Ponowne włączenie do istniejącego fragmentu DK nr 24 zaplanowano za łukiem w kierunku Kamionnej na nowym rondzie.
Jak informuje GDDKiA, w ciągu 10 miesięcy od dnia zawarcia umowy powinien zostać wykonany projekt budowlany. Wykonawca złoży wówczas wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.
Po jej uzyskaniu możliwe będzie rozpoczęcie robót budowlanych. W fazie robót budowlanych nie zostaną uwzględnione sezony zimowe. Jeżeli przetarg, projektowanie oraz prace w terenie będą przebiegały sprawnie, istnieje szansa na oddanie do użytku obwodnicy Kamionnej przed końcem 2028 roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.