Województwo wielkopolskie utrzymuje trzy przeprawy promowe, przy czym jedna jest obecnie nieczynna. W zastępstwie realizowane są jednak rejsy łodzią. W ramach programu Mosty dla Regionów jeden z promów rzecznych zastąpiony ma zostać mostem.
Na naszych łamach opisaliśmy już problem nieciągłości dróg wojewódzkich na rzekach w piętnastu województwach. W dużej części z nich tam, gdzie brakuje stałej przeprawy, funkcjonują promy rzeczne. Podobnie jest w województwie wielkopolskim. Opis sytuacji w tym regionie kończy cykl artykułów na ten temat.
Dwa promy na Warcie
– Na naszej sieci dróg wojewódzkich funkcjonują trzy rzeczne przeprawy promowe utrzymywane przez WZDW. Korzystanie z nich wszystkich jest bezpłatne – mówi Kinga Hedrych, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Pierwsza z nich znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 145 Chojno-Wieś – Ćmachowo w Chojnie i pozwala przekroczyć Wartę. Od września do czerwca rejsy odbywają się od 6:30 do 15:30 w dni robocze (w soboty i niedziele przeprawa jest nieczynna). W lipcu i sierpniu z promu skorzystać można także w weekendy, ale tylko od 9:00 do 11:00 w soboty i od 10:00 do 13:00 w niedziee. Inne są także godziny rejsów w dni robocze: od 6:30 do 9:00 i od 10:00 do 17:30.
Drugi z promów znajduje się w ciągu DW-195 Zatom Nowy – Zatom Stary w Zatomiu Starym. Rzeką, która przecina tam drogę, również jest Warta. Przeprawa czynna jest całorocznie. Od marca do października prom pływa w dni robocze od 6:30 do 12:30 oraz od 15:00 do 17:00. W pozostałych miesiącach rejsy zaplanowano zaś w godzinach 6:30 – 12:30 oraz 14:00 – 16:00. – Natomiast przez cały rok w soboty, niedziele i święta przeprawa jest czynna od 8:30 do 12:30 – mówi przedstawicielka WZDW.
Prom na Nosteci zastąpiony łodzią
Ostatnia z przepraw znajduje się w Ciszkowie w ciągu DW-153 Siedlisko – Lubasz i funkcjonuje na Noteci. Przez cay rok prom pływa w dni robocze od 8:00 do 17:00. – W okresie sianokosów, od czerwca do września, przeprawa jest czynna od 8:00 do 21:00 od poniedziałku do soboty – zaznacza przy tym nasza rozmówczyni. Obecnie korzystanie z przeprawy jest jednak utrudnione: do 15 marca zamiast promu rzecznego w Ciszkowie pływać będzie łódź.
Kinga Hedrych dodaje, że niezależnie od grafiku zdarzają się przerwy w kursowaniu promów związane z przepisami bezpieczeństwa. Te zakazują pływania m.in. w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi, pochodem kry, niskim lub wysokim stanem wody, niską widocznością itp. – W ostatnich latach otrzymujemy wiele sygnałów o uciążliwościach wynikających z konieczności wstrzymywania żeglugi – przyznaje. Wkrótce utrudnienia te mają się nieco zmniejszyć, bo WZDW planuje budowę mostu w Ciszkowie w ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów”. Niezależnie od tego na etapie procedury przetargowej jest zadanie polegające na budowie mostu w Rogalinku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.