W 2024 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odda do użytku 148 km dróg. W planie jest ogłoszenie przetargów na ok. 214 km dróg.
Wiemy jakie są plany dotyczące inwestycji na drogach zarządzanych przez GDDKiA na przyszły rok. W rok 2024 zakończy się budowa 148 km. Kierowcy zyskają m.in. drogę ekspresowa S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza, obwodnicę Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK-9, czy II etap łącznika brzeskiego. Dokończona zostanie S7 po północnej stronie stolicy Małopolski, kierowcy wjadą także na północną obwodnicę Krakowa w ciągu S52.
Zakończyć ma się także budowa drogi ekspresowej S3, w ciągu której obecnie są w realizacji jeszcze trzy odcinki – dwa w woj. zachodniopomorskim i jeden na Dolnym Śląsku. Kierowcy zyskają także na nowy odcinek DK-47 Rdzawka – Nowy Targ oraz S16 Borki Wielkie – Mrągowo. Gotowe mają być także dwa odcinki autostrady A2, tj. Ryczołek – Groszki i Gręzów – Swoboda oraz drogi ekspresowej DK-11 Janiska – Kołobrzeg Wschód.
Dodatkowo kierowcy skorzystają także z nowych obwodnic w ciągu dróg krajowych, w tym Grzymiszewa, Strykowa, Gryfina, a także Koszalina i Sianowa w ciągu S6.
148 km nowych odcinków to nie jest dużo, przyznaje Tomasz Żuchowski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zwłaszcza jeśli porównamy z innymi latami. W kończącym się właśnie roku sieć dróg zarządzanych przez GDDKiA wydłużyła się o 280 km. Jak tłumaczy, różna liczba nowych kilometrów po każdym roku kalendarzowym to wynik przede wszystkim, przedłużających się postępowań przetargowych, a tym samym poślizgów w podpisywaniu umów dla zaplanowanych inwestycji, a także opóźnień w wydawaniu zezwoleń budowlanych. – To rezonuje – stwierdza szef GDDKiA.
Jakie przetargi?
W 2024 roku mniejsza będzie także liczba kilometrów, dla których rozpocznie się proces inwestycyjny. W planie jest ogłoszenie przetargów na nieco ponad 92 km dróg w ramach dużego programu drogowego. To obwodnica Radomska w ciągu DK42/DK-91, dwa odcinki DK-25: Biskupice Ołoboczne – Ostrów Wielkopolski oraz Konin – Kokanin. Ruszyć ma przetarg na obwodnicę Wyrzyska w ciągu S10 oraz fragment autostrady A2 w kierunku wschodniej granicy, tj. Cicibór – Dobryń.
GDDKiA wskazuje także inwestycje, które mogą być zrealizowane warunkowo. Są to S11 Szczecinek – Piła oraz trasa między Ostrowem Wielkopolskim a Kępnem: Przygodzice – Ostrzeszów Północ – Kępno Północ. Również warunkowo może być ogłoszony przetarg na zachodnią obwodnicę Szczecina: Kołbaskowo – Dołuje – Police.
Te „warunkowe” zadania, według Tomasza Żuchowskiego, wymagają jeszcze dużo pracy po stronie projektantów, dlatego nie ma pewności, że przetargi ruszą w przyszłym roku. – Jeśli nie da się ich zmaterializować w 2034 roku, to będą do zmaterializowania w pierwszych miesiącach 2025 – informuje Tomasz Żuchowski.
– Pokazujemy to, żeby nie nakładać na to polityki – mówi. – Pokazujemy wszystko to, do czego jesteśmy gotowi jako organizacja, co jest przygotowane, gdzie jest finansowanie, a gdzie nie ma – dodaje.
Obwodnice
Poza największym programem ruszyć mają także przetargi na budowę obwodnic o łącznej długości 122,5 km. Wśród 14 planowanych zadań są m.in. Starogardu Gdańskiego, Nowego Targu, Jasła i Kostrzyna nad Odrą. Dodatkowo trzy przetargi planowane są do ogłoszenia warunków: Legnicy, Zwolenia oraz Szczekocin i Goleniów. – Musimy je wewnętrznie przepracować, żeby nie przyjąć rozwiązań bizantyjskich, które spowodują kłopoty – mówił przedstawiciel zamawiającego podczas spotkania z wykonawcami.
Jak poinformował Tomasz Żuchowski, GDDKiA jest gotowa do ogłoszenia trzech przetargów jeszcze w tym roku. Mają to być obwodnica Stargardu w ciągu DK-20, obwodnica Wałcza na DK-22 oraz S8 Ząbkowice – Łagiewniki. To inwestycje, które są przygotowane do ogłoszenia przetargu i mają zapewnione finansowanie.
Trzy kolejne inwestycje są przygotowane od strony proceduralnej, lecz nie mają zagwarantowanego finansowania. W tym przypadku mowa o obwodnicach Srocka, Pilzna i Pradeł.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.