GDDKiA wybrała trzech wykonawców, z którymi będzie prowadziła dialog konkurencyjny dotyczący budowy obwodnicy z wykorzystaniem metodyki BIM (ang. Building Information Modeling). Do kolejnego etapu przeszli: Mostostal Warszawa, konsorcjum Strabag Infrastruktura Południe i Strabag oraz Skanska.
To będzie drugi etap postepowania w sprawie budowy obwodnicy Zatora z wykorzystaniem BIM. W pierwszym etapie zgłosiło się sześciu wykonawców (oprócz trzech wymienionych wyżej były to: Polaqua, Eurovia z Warbudem oraz Porr). To z tego grona zostali wybrani wykonawcy, z którymi będzie prowadzony dialog konkurencyjny. Pozostali uczestnicy postępowania mogą jeszcze złożyć odwołanie od dokonanego wyboru. Podczas dialogu wykonawcy zaprezentują rozwiązania, które inwestor będzie mógł uwzględnić w opisie przedmiotu zamówienia. Dla inwestora, który tę inwestycję traktuje pilotażowo, to możliwość skorzystania z wiedzy na temat BIM jaką dysponują wykonawcy. Z drugiej strony GDDKiA pozna i uwzględni oczekiwania wykonawców.
W ostatnim etapie GDDKiA przygotuje specyfikacji warunków zamówienia i poprosi wykonawców, którzy będą uczestniczyć w dialogu o złożenie ofert cenowych.
Obwodnica Zatora będzie miała 2,1 km długości. Powstanie po zachodniej stronie miasta. Ma się zaczynać od ronda na skrzyżowaniu DK-44 i DW-781 (ul. 1-go Maja) a kończyć przy stacji paliw przy DK-28 (ul. Wadowicka).
Do wybudowania będzie jednojezdniowa droga klasy GP z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Roz-budowane zostaną jednocześnie fragmenty ul. Wadowickiej (DK-28), ul. Gen. Sikorskiego (DW-781), ul. Bugajskiej (droga powiatowa) oraz ul. Jana Pawła II i ul. Hallera (drogi gminne). Powstaną również nowe drogi gminne, służące do obsługi komunikacyjnej przyległego terenu.
Pod nową drogą zaplanowane zostały dwa podziemne przejścia dla pieszych. Droga ma być budowana w latach 2024-2026.
Fakt, że inwestycja jest niewielka i będzie budowana w nowym śladzie przesądził o wyborze jej jako odpowiedniej dla przetestowania nowego narzędzia. Dodatkowo inwestycja będzie obejmowała szeroki zakres robót: drogowe, mostowe, wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne i teletechniczne. BIM, choć korzystają z niego od dawna wykonawcy, GDDKiA jako wymóg wprowadza BIM po raz pierwszy. zez GDDKiA. Biegnie nowym śladem i obejmuje szeroki zakres robót - drogowe, mostowe i instalacyjne (wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne i teletechniczne).
Pierwotnie zadanie miało być realizowane w formule projektuj i buduj, ostatecznie GDDKiA zde-cydowała się na formułę tradycyjną. Projekt obwodnicy powstał również z wykorzystaniem narzędzi BIM. Metodyka BIM pozwala na wykorzystanie przy realizacji inwestycji wspólnego środowisko danych oraz trójwymiarowych, cyfrowych modeli obiektów budowlanych na każdym etapie prac – od projektowania, przez realizację, po utrzymanie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.