W sierpniu ma zostać oddany pierwszy odcinek przedłużenia al. Bartoszewskiego w Łodzi. Wykonawcą drogi, łączącej południe Łodzi z autostradą A1, jest firma Strabag. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej.
Przeszło dwukilometrowy fragment nowej drogi połączy ul. Rzgowską (DK91) przy skrzyżowaniu z obecną al. Bartoszewskiego i ul. Nowe Górki. Według łódzkiego Zarządu Inwestycji Miejskich zaawansowane są wszystkie główne rodzaje prac: odhumusowanie całego terenu, prace ziemne, układanie podbudowy z kruszywa i
mas bitumicznych. Warstwę wiążąca asfaltu ma już prawie połowa 5-kilometrowego fragmentu trasy budowanego przez Urząd Miasta (pozostały odcinek realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich).
Łódź i województwo inwestują wspólnie
Pracownicy Strabagu zakończyli przebudowę sieci wodociągowej. Kończą się prace kanalizacyjne oraz budowa oświetlenia. Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace brukarskie – układanie krawężników i obrzeży – oraz nasadzenia przydrożnej zieleni (blisko 3 tysiące drzew i ponad 22 tysięcy krzewów).
Inwestycja ma zakończyć się w listopadzie 2023 r. Odcinek budowany przez łódzki samorząd połączy istniejący fragment drogi na wysokości ul. Rzgowskiej z granicami miasta. Część budowana przez podległy Urzędowi Marszałkowskiemu ZDW (długość ok. 2 km) pobiegnie od granic miasta dalej, przez gminę Brójce do węzła na autostradzie A1.
Odciążenie starych dróg
Nowy odcinek Trasy Górna będzie drogą o przekroju 1x2, wyposażoną w chodniki oraz drogę rowerową. Cel inwestycji to połączenie istniejącego już,
wybudowanego w latach 2010-2014 odcinka z węzłem Łódź Górna na autostradzie A1. W ten sposób ul. Józefów i inne lokalne drogi na południu Łodzi mają zostać odciążone od ruchu pojazdów ciężarowych. Korzyścią będzie też uzyskanie nowych terenów inwestycyjnych o łącznej powierzchni 44 ha (na jednej z działek przy trasie działa już nowy magazyn).
Wartość inwestycji to 128,5 mln zł.
Dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego 2014-2020) pokrywa niemal połowę kosztów (62,4 mln zł). Dotacja z budżetu państwa wynosi zaś 12,5 mln zł.