Partner serwisu
Drogi i autostrady

To koniec Energopolu Szczecin. Sąd ogłosił upadłość firmy

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
10-03-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI/wyborcza.pl

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
To koniec Energopolu Szczecin. Sąd ogłosił upadłość firmy
fot. GDDKiA
Sądu Rejonowy w Szczecinie ogłosił upadłość firmy budowlanej Energopol Szczecin. To koniec długich problemów spółki odpowiedzialnej w przeszłości za duże kontrakty drogowe. Sąd rozpatrywał trzy wnioski złożone przez firmę: o upadłość, restrukturyzację i sanację. Tylko pierwszy został przyjęty. Majątkiem firmy zajmie się teraz syndyk.

Jak poinformował Gazetę Wyborczą rzecznik Sądu Rejonowego w Szczecinie, decyzję o upadłości firmy podjął wydział gospodarczy Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum. Kontrolę nad majątkiem firmy przejmie syndyk. Jego zadaniem będzie podział dóbr i rozliczenie roszczeń wierzycieli, w tym byłych pracowników firmy.

Wniosek o upadłość Energopolu Szczecin został złożony w ostatnich dniach czerwca 2019 roku. Firma, wówczas budująca między innymi obwodnicę Wałcza w ciągu S10 i węzeł Kijewo na A6, była wzywana przez GDDKiA do dokończenia zaległych robót, z czego się nie wywiązała.

Jeszcze w lipcu 2019 roku Energopol zapewniał o przewidywanym wycofaniu wniosku o upadłość i utrzymaniu terminów. Firma prowadziła rozmowy z największymi inwestorami – Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP PLK. Rozmowy jednak nie doszły do skutku i nie zostały wszczęte postępowania restrukturyzacyjne.

W październiku 2019 GDDKiA zerwała umowy z szczecińską spółką. Na kontrakty pozostawione po Energopolu ogłoszono nowe przetargi. Obwodnica Wałcza w ciągu S10 została podzielona na mniejsze zadania, na które toczą się obecnie postępowania. W nowym przetargu na budowę węzła Szczecin Kijewo najkorzystniejszy był Porr, a na budowę A6 Dąbie – Rzęśnica najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PRD Nowogard. Energopol Szczecin był również członkiem konsorcjum budującego tunel w Świnoujściu, jednak jeszcze przed ogłoszeniem upadłości Energopolu, główny wykonawca, Porr, zapewniał, że sytuacja szczecińskiej spółki nie wpłynie na postępy w budowie.

Energopol Szczecin był także liderem konsorcjum realizującego tunel średnicowy w Łodzi, dla którego inwestorem jest PKP PLK. Po złożeniu wniosku o upadłość, firma przestała wykonywać swoje obowiązki. Odpowiedzialność za kontrakt przejął dotychczasowy partner.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5