W nocy z piątku na sobotę doszło do bardzo dużego odsunięcia mas ziemi w rejonie przemysłowego miasta Stenungsund, położonego na północ od Göteborga. Pochłonęły one fragment autostrady E 6, łączącej drugie w zakresie ilości mieszkańców miasto w Szwecji ze stolicą Norwegii. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia.
Przez osunięcie mas glebowych nawierzchnia autostrady E 6 została punktowo zniszczona w obydwu kierunkach ruchu. Zniszczeniu uległy również stacja paliw i punkt gastronomiczny typu fast food, dziesięć pojazdów, a także drzewa. Uszkodzona została także sieć ciepłownicza w mieście. Według informacji przedstawionych przez szwedzkie media lokalne średnica powstałego otworu wynosi aż pół kilometra. Fakt, iż katastrofa miała miejsce w nocy, prawdopodobnie ograniczył liczbę ofiar – ranne były tylko trzy osoby, przy czym jedna z nich została już zwolniona ze szpitala.
Akcja ratownicza, w ramach której umożliwiono wydostanie się osobom, które znalazły się w osuwisku, była realizowana przez straż pożarną z użyciem śmigłowca i ze wsparciem specjalnie wyszkolonych psów. Zawiadomienie o zawaleniu się odcinka autostrady służby ratownictwa i zarządzania kryzysowego otrzymały o godzinie 1:45. W obliczu zaistniałego zdarzenia kierowcy w zachodniej części Szwecji muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi.
Large landslide on the E6 highway near Stenungsund on the Swedish West Coast tonight. 3 injured when their cars fells in. The infrastructure disruption will be massive. I'm guessing — largest Swedish landslide since 2006, when the E6 collapsed at Småröd. pic.twitter.com/PsM3WgN8GU
Autostrada E6 została całkowicie zamknięta na odcinku między Stenungsund a Ljungskile. Na razie nie wiadomo, jak długo będzie trwała naprawa odcinka, jednak z dużą dozą pewności można założyć, że zajmie ona przynajmniej kilka miesięcy. W konsekwencji ruch lokalny został przeniesiony na przebiegającą równolegle drogę lokalną O 650, natomiast pojazdy ciężarowe muszą pokonywać znacznie dłuższą trasę przez autostradę E 45 i miasto Trollhättan. Do tej pory autostradą E 6, kluczową dla południowo-wschodniej Norwegii i regionu Bohuslän w Szwecji, dziennie przejeżdżało na feralnym odcinku 10 tys. pojazdów.
Sytuacja stanowi także duże wyzwanie dla miasta Stenungsund, w którym znajduje się kilka dużych zakładów chemicznych i petrochemicznych. Na podstawie dostępnych obecnie informacji nie można jednoznacznie przesądzić, jaki czynnik spowodował osuwisko. Przypuszcza się jednak, że ziemia zawierająca istotne ilości gliny została naruszona przez wzmożone opady deszczu. Ponadto w pobliżu doszło do wysadzenia skał w związku z realizowaną inwestycją budowlaną. Glina natomiast wykazuje tendencję do przemieszczania się pod wpływem deszczu bądź wibracji. Wobec powyższego władze publiczne w Szwecji apelują do kierowców, aby zachowywali ostrożność.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.