Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę ekologów dotyczącą decyzji środowiskowej dla drogi S74 na odcinku granica województwa świętokrzyskiego – Przełom/Mniów. Skarga została uznana za niezasadną.
Decyzja środowiskowa dla tego odcinka została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w 2015 roku. W marcu 2017 Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, rozpatrywał odwołania dotyczące tego dokumentu – decyzja została częściowo zmieniona, ale utrzymana w mocy.
Od decyzji GDOŚ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odwołała się Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. – Było to dla nas zaskoczenie, ponieważ już na etapie odwołania od decyzji RDOŚ, wprowadziliśmy w dokumentacji zmiany dotyczące głównych kwestii podnoszonych przez odwołujących – mówi portalowi RynkeInfrastruktury.pl Małgorzata Pawelec, rzeczniczka prasowa GDDKiA w Kielcach. Jak wyjaśnia, chodziło przede wszystkim o zwiększenie liczby przejść dla małych zwierząt. Te zmiany zostały już uwzględnione w decyzji zmienionej przez GDOŚ.
22 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę ekologów. Skarga została uznana za niezasadną. Ważna droga
Odcinek granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego – Przełom/ Mniów liczy 27,5 km. Na podstawie wydanej decyzji odcinek ma biec w przeważającej części po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 74. Przed miejscowością Smyków skieruje się na południowy zachód, ominie miejscowość i ponownie włączy się do DK-74 w miejscowości Salata.
W ramach inwestycji mają powstać trzy bezkolizyjne węzły drogowe: na skrzyżowaniu z DK-42 w Rudzie Malenieckiej, na przecięciu z DW-728 w Radoszycach oraz na skrzyżowaniu z drogą powiatową w Smykowie. Powstać mają także trzy miejsca obsługi podróżnych – zaplanowano je w miejscowościach Koliszowy, Jacentów i Lisie Jamy.
Na trasie powstaną też obiekty inżynierskie, w tym przejścia dla zwierząt. Po zmianie decyzji środowiskowej na etapie rozpatrywania przez GDOŚ, przewidzianych jest 30 przejść dla zwierząt małych oraz kilkanaście dla dużych i średnich.
Droga S74 ma zasadnicze znaczenie dla połączenia południowo-wschodniej części kraju (od granicy Słowacji i Ukrainy na Podkarpaciu), przez województwo świętokrzyskie, z węzłami autostrad A1 i A2 w centrum kraju. To istotne połączenie dla rozwoju Ziemi Świętokrzyskiej. W sumie na terenie województwa droga ma mieć ok. 140 km.
Odcinki w przygotowaniu
Poza wspomnianym fragmentem granica województwa świętokrzyskiego – Mniów/Przełom w przygotowaniu są także pozostałe odcinki.
Przełom/ Mniów – węzeł Kielce Zachód ma mieć długość ok. 16,3 km. Obecnie RDOŚ rozpatruje wniosek o decyzję środowiskową, która powinna być uzyskana w I połowie 2018 roku.
5-kilometrowe przejście przez Kielce jest przed złożeniem wniosku o decyzję środowiskową, co ma nastąpić w I połowie 2018 r. Jak informuje Małgorzata Pawelec, obecnie trwa opracowywanie dodatkowego wariantu inwestycji w odpowiedzi na postulaty miasta Kielce – chodzi o wariant w wykopie zamkniętym na ostatnim fragmencie odcinka.
Odcinek S74 Kielce – Cedzyna o długości 7 km. jest już wybudowany od 2011 roku, natomiast fragment Cedzyna – Łagów – Jałowęsy w czerwcu tego roku uzyskał decyzję środowiskową. Obecnie GDOŚ rozpatruje odwołanie od decyzji dla tego 47-kilometrowego odcinka.
Obwodnica Opatowa w ciągu S74/DK-9 (15,6 km, w tym ok. 10 km S74) jest na etapie opracowywania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Wykonawca ma czas do końca 2018 roku na opracowanie wariantów przebiegu do złożenia wniosku o decyzję środowiskową oraz uzyskanie decyzji środowiskowej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.