Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej drogi szybkiego ruchu w naszym kraju stanowiły kilka procent. Gdy zakończymy realizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 ich długość to będzie 1/3 całej sieci drogowej w Polsce. – To stawia wyzwania – mówiła podczas otwarcia XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego w Gdańsku Iwona Stępień–Kotlarek, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy jest organizowany przez Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC od 1969 roku w cyklu czteroletnim. Po raz pierwszy odbywa się w Europie Środkowej. – Jestem dumna, że Polsce została powierzona misja zorganizowania zimowego kongresu. To dla nas ogromny zaszczyt i duma – powiedziała Iwona Stępień-Pilipczuk, zwracając uwagę na postęp jaki w ostatnich latach wykonał nasz kraj w zakresie infrastruktury transportowej.
Jak przypomniała wiceszefowa drogowej dyrekcji, w momencie wstąpienia do UE w Polsce było 800 km dróg szybkiego ruchu. To stawiało nas kilka kroków za innymi państwami Europy Zachodniej. Obecnie mamy ich 3,5 tys. a kolejnych ponad 2 tys. km jest w planach do wybudowania.
– Jak zakończymy program, to drogi szybkiego ruchu będą stanowiły 1/3 sieci. To stawia wyzwania. Staramy się uczyć od najlepszych – mówiła Stępień-Kotlarek. Dodała, że w czasie kongresu Polska pochwali się także swoimi osiągnięciami. – Chcielibyśmy pokazać jak zarządzamy siecią – oznajmiła. Zwróciła uwagę m.in. na funkcjonujące w GDDKiA standardy letniego i zimowego utrzymania dróg.
– Wkładamy olbrzymi wysiłek, by zmienić stan infrastruktury drogowej, by niebezpieczne i nieprzewidywalne drogi zmienić w korytarze, które pozwolą bezpiecznie przemieszczać się po naszym kraju – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Mówiąc o planach na realizację kolejnych kilometrów dróg, podkreślił. – Ważne jest odpowiedzialne rozwijanie sieci przy równoległym stabilnym i świadomym dbaniu o wysoki standard utrzymania istniejących dróg. Staramy się utrzymywać drogi w najwyższym standardzie.
Podczas kongresu odbywającego się w Gdańsku od 20 do 23 lutego odbędzie się 40 sesji poświęconych utrzymaniu dróg. W ich trakcie omawianych będzie 8 głównych zagadnień, w tym m.in. zarządzanie i planowanie ZUD, sprzęt i produkty do zimowego utrzymania, systemy informacji pogodowej czy zimowe utrzymanie mostów i tuneli.
– Istota kongresu to problemy, z jakimi muszą się mierzyć instytucje odpowiedzialne za utrzymanie zimowe – powiedział otwierając to wydarzenie w Gdańsku prezydent Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC Claude Van Rooten.
Organizatorem tegorocznego wydarzenia, wspólnie z PIARC, jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Gospodarzem i współorganizatorem jest także Miasto Gdańsk.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.