Rynek Infrastruktury
Prace nad konstrukcją przebiegały w trzech etapach: począwszy od ustawienia konstrukcji tymczasowej, poprzez prefabrykację w zakładzie w Promostalu i zespawanie konstrukcji w całość w Darłowie, po jej montaż na żelbetowych przyczółkach, który odbył się w ubiegłym tygodniu.
Operację montażu blisko 300-tonowej konstrukcjipoprzedziło sześć tygodni przygotowań. Kilka ostatnich dni zajęło składanie i balastowanie dźwigu, przywiezionego na plac budowy w częściach przez 30 tirów, operacje zaczepienia zawiesi linowych i trawersy oraz przygotowanie drogi dojazdowej.
– Przy pomocy żurawia o udźwigu 600 ton podnieśliśmy łuk nad rzeką – opowiada Miroslava Gerasimovic z Promostalu , inżynier budowy. – Waga samego łuku to 130 ton, 170 ton waży konstrukcja podestu. W sumie całość prac nad montażem trwała półtora miesiąca.
Sama operacja trwała trzy godziny, a uczestniczyło w niej kilkunastu pracowników Promostalu. Przedsięwzięciu przyglądali się okoliczni mieszkańcy.
– Niespodzianek nie było, łuk zachował się dokładnie tak, jak zostało to wyliczone – opowiada kierownik projektu Piotr Szneider z Promostalu. Odkształcenie konstrukcji od ciężaru własnego wyniosło 11cm, przy zakładanych 12cm. Po niewielkich korektach ustawienia łuku, konstrukcja została trwale połączona z podporami, następnie zawieszono cięgna.
Postawienie łuku w przyczółkach było możliwe dzięki pomocy straży pożarnej z Darłowa, która pomagała pracownikom podlaskiej spółki przy wypompowywaniu wody napływającej do wykopu.
– Obecnie trwają prace przy zespawaniu podestów konstrukcji nad rzeką, co pozwoli nam na ostateczny pomiar geodezyjny konstrukcji, a następnie finalne naprężenie cięgien – dodaje Piotr Szneider. – Jednocześnie szykujemy się do rozbiórki konstrukcji tymczasowej nad rzeką oraz konstrukcji wsporczej pod łuk. Jeśli pogoda pozwoli zakończymy również poprawki malarskie na podestach – mówi.
Most w Darłowie – zdaniem kierownikaprojektu - to stosunkowo lekki most, ale o nietypowej, łukowej konstrukcji, gdzie głównym elementem jest poprzecznica, nie zaś podłużnica. Rozpiętość konstrukcji to 48 m (44 m nad rzeką). Jej szerokość wynosi 8 m, a wysokość – około 20 m. Światło pomiędzy lustrem wody a mostem wyniesie 3,5 m, więc będą mogły przepływać pod nim duże jachty.
Stalowy most nad Wieprzą będzie elementem obwodnicy Darłowa. Przedmiotem umowy zawartej przez Promostal z generalnym wykonawcą - konsorcjum firm Wrobis ze Szczecina i Infrabud z Koszalina, jest m.in. prefabrykacja konstrukcji stalowej mostu, wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego, dostarczenie elementów konstrukcji na miejsce budowy, jej zespawanie i montaż. Wartość kontraktu przekracza 3 mln zł, a inwestorem jest Wojewódzki Zarząd Dróg w Koszalinie.