Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim dla drugiego etapu budowy obwodnicy Sośnicowic. W ramach inwestycji powstanie odcinek, który umożliwi ominięcie miasta w relacjach z Gliwic do Rybnika i Raciborza.
Obecnie w ramach projektu budowy obwodnicy Sośnicowic realizowany jest pierwszy etap inwestycji, polegający na budowie niespełna 7-kilometrowego odcinka łączącego węzeł Gliwice Ostropa na autostradzie A4 ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 408. Inwestycja umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza zwartą zabudowę mieszkalną w liczących niespełna 2 tys. mieszkańców Sośnicowicach w powiecie gliwickim, najmniejszym mieście w województwie śląskim.
Tym samym poprawie ulegną zarówno bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego, jak i standard życia społeczności lokalnej. W ramach pierwszego etapu rozpoczęto już realizację prac budowlanych, zaś wielkość nakładów inwestycyjnych opiewa na 125 mln zł. Nowy odcinek ma zostać oddany do użytku w czwartym kwartale 2025 roku.
Na wsparcie inwestycji wyasygnowana została z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dotacja w wysokości 81 mln zł.
Drugi etap budowy obwodnicy Sośnicowic obejmie natomiast odcinek łączący rondo na drodze wojewódzkiej nr 408, na którym kończy się fragment obwodnicy zrealizowany w ramach pierwszego etapu, z włączeniem do istniejącego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 919 w rejonie rzeki Bierawka, za wsią Trachy, nieopodal skrzyżowania z linią kolejową. Nowy odcinek powstanie w standardzie jednojezdniowej drogi klasy G. Jego budowa umożliwi ominięcie Sośnicowic w relacjach między autostradą A4 a Rybnikiem i Raciborzem. Przywołany wcześniej odcinek powstający w ramach pierwszego etap umożliwi natomiast ominięcie miasta podczas przejazdu w kierunku Kędzierzyna-Koźla. Dziś we wszystkich wyżej wymienionych relacjach konieczny jest przejazd przez sośnicowicki rynek.
W ramach zamówienia wykonawca będzie odpowiedzialny za opracowanie dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego, a także uzyskanie wszystkich niezbędnych w kontekście rozpoczęcia realizacji prac budowlanych decyzji administracyjnych, opinii i uzgodnień, wraz z decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. decyzji ZRID. Głównym kryterium oceny ofert w przetargu będzie cena. Z tego tytułu potencjalni wykonawcy będą mogli uzyskać do 60% punktów. Zamawiający przewidział również kryterium jakościowe o 40% wadze w postaci doświadczenia. Oferty będzie można składać do dnia 24 listopada bieżącego roku do godziny 9:00.