Trzy podmioty są zainteresowane realizacją drugiej jezdni na 4-kilometrowym odcinku obwodnicy Kępna w przebiegu drogi ekspresowej S11. Wszystkie złożone oferty mieszczą się w przewidzianym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad kosztorysie.
Przetarg na realizację w systemie “projektuj i buduj” dotyczy 4-kilometrowego odcinka łączącego węzły Kępno Wschód i Baranów. Drugi z wyżej wymienionych znajduje się na południowy wschód od Kępna, w kierunku Kluczborka. Oprócz zaprojektowania i zbudowania drugiej jezdni wykonawca będzie odpowiedzialny również za wykonanie obiektów inżynieryjnych pod drugą jezdnię na wysokości miejscowości Jankowy, nad drogą powiatową nr 5704P oraz linią kolejową nr 272, łączącą Kluczbork z Poznaniem. GDDKiA założyła, że realizacja inwestycji kosztować będzie ponad 85 mln zł.
W przyjętym budżecie mieszczą się wszystkie trzy oferty złożone w przetargu. Konsorcjum Mirbudu (lider) i Kobylarni chce zrealizować inwestycję za 69 mln zł – jest to oferta najtańsza. Na poziomie bliższym kosztorysowi zamawiającego wycenili swoje oferty Budimex (niespełna 81 mln zł) oraz STRABAG Infrastruktura Południe (blisko 84 mln zł). Głównym kryterium oceny ofert jest cena, jednak zamawiający przewidział również kryteria pozacenowe o łącznej wadze 40%, dotyczące przedłużenia okresu gwarancji jakości. Wybór najtańszej oferty wydaje się jednak wysoce prawdopodobny, ponieważ wszyscy potencjalni wykonawcy zaoferowali wydłużenie okresu gwarancyjnego o 5 lat.
Od momentu podpisania umowy ostatecznie wyłoniony wykonawca będzie miał 33 miesiące na jego realizację, przy czym w ramach tego okresu tradycyjnie nie zostaną uwzględnione miesiące zimowe. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu Krajowego Funduszu Drogowego. Państwowy zarządca sieci dróg wskazuje w komunikacie prasowym, że podpisanie umowy powinno nastąpić w drugim kwartale przyszłego roku, co oznacza, że oddanie rozbudowanego odcinka do użytku powinno nastąpić do 2027 roku. Docelowo droga ekspresowa S11 połączy Koszalin z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią przez Szczecinek, Piłę, Poznań, Jarocin, Ostrów Wielkopolski i Lubliniec. GDDKiA deklaruje, że przejazd z Piekar Śląskich do Kołobrzegu samochodem osobowym będzie możliwy w ciągu 5 godzin.