Dziś (29 marca) w Warszawie zainaugurowano obrady pierwszego Kongresu Projektantów i Inżynierów. – Chcemy skierować reflektory na projektantów i inżynierów, których rola w procesie inwestycyjnym jest niepodważalna – mówią organizatorzy.
Organizatorami Kongresu są Zespół Doradców Gospodarczych TOR i portal
rynekinfrastruktury.pl, a partnerem merytorycznym jest Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów. Otwierając obrady prezes ZDG TOR Adrian Furgalski podkreślał szereg wyzwań, z którymi mierzy się budowlanka – takich jak wciąż niedostępne środki unijne, czy braki kadrowe. – Ten problem może jeszcze nie jest widoczny, bo w wielu dziedzinach mamy zastój wywołany brakiem środków z KPO, ale kiedy te inwestycje ruszą, będziemy mieć problem z pracownikami – przestrzegał, przypominając o liczbie obywateli Ukrainy, którzy wrócili do kraju walczyć z najeźdźcą. – Potrzebujemy rozsądnej polityki migracyjnej. Zapisanej, wiarygodnej. Obecnie rząd udaje, że granice są zamknięte, ale liczba pracowników zagranicznych rośnie. I jesteśmy na to skazani mając na uwadze problemy demograficzne naszego kraju – podkreślał.
Prezes ZDG TOR i przewodniczący Railway Business Forum wskazywał również na inne ważne tematy, dotyczące budownictwa, które będą poruszane podczas kongresu – znaczące oszczędności, które można uzyskać na etapie realizacji dzięki dobrym projektom, czy bardzo istotne szczególnie dziś kwestie środowiskowe.
Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury przebywający dziś na ważnym spotkaniu dotyczącym odbudowy Ukrainy podkreślił wagę pierwszego Kongresu Projektantów i Inżynierów w skierowanym do uczestników liście. Jak zaznaczył, realizowane przez rząd inwestycje infrastrukturalne napotkały na utrudnienia spowodowane przez „siłę wyższą” – wymieniając tu pandemię COVID-19 i wojnę w Ukrainie. – Zakończenie wojny da nam z pewnością silny impuls do rozbudowy infrastruktury po obu stronach granicy – przekazał minister Adamczyk.
Inicjatorem Kongresu jest Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów (ZOPI). Prezeska związku Anna Oleksiewicz podkreśliła, że jego firmy członkowskie reprezentują łącznie ponad miliard złotych obrotów. – Stabilny, wysoko wykfalifikowany rynek projektów i nadzoru jest potrzebny – mówiła, zachęcając do wygłaszania podczas obrad wszelkich uwag, które mogą usprawnić i rozwinąć branżę.
- Każdy kto zetknął się z procesem inwestycyjnym wie, dlaczego żadna inwestycja nie może się obejść bez projektanta i inżyniera. Jesteśmy tu po to, żeby skierować światła reflektorów na ten sektor branży. Przyjrzeć się jego problemom i wyzwaniom - dodał Jarosław Krzyżanowski prezes Antea Polska i przewodniczący Rady Związku Ogólnopolskiego Projektantów i Inżynierów
Wymienił on zagadnienia, które będą poruszane podczas kongresu, takie jak: wyzwania związane z warunkami przetargowymi dla inżyniera i projektanta, BIM, innowacyjne rozwiązania, finansowanie i plany inwestycyjne, dostępność zasobów rynku projektantów i inżynierów czy relacje między wykonawcą a inżynierem i projektantem.
W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele najważniejszych publicznych instytucji, przedsiębiorstw i uczelni związanych z branżą infrastruktury i transportu. Obecni są uczestnicy reprezentujący biznes, świat nauki, władze centralne i samorządowe różnego szczebla, organizacje pracodawców oraz podmiotów zlecających realizację inwestycji. Więcej informacji na temat kongresu można znaleźć na stronie:
www.kongresprojektantowiinzynierow.pl.