W Krakowie ruszył II Kongres Infrastruktury Polskiej, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Inicjatywa dla Infrastruktury”. Wydarzenie będzie okazją do poruszenia kwestii związanych między innymi z infrastrukturą transportową. – Takie spotkania są po to, byśmy nie zmarnowali czasu i możliwości, które mamy przed sobą – powiedział podczas otwarcia Kongresu Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister infrastruktury i rozwoju.
Jednym z tematów poruszanych w czasie Kongresu zagadnień będzie realizacja i finansowanie samorządowych inwestycji infrastrukturalnych. – Nie od dziś wiadomo, że największymi inwestorami w kraju są samorządy, to dzięki nim nasz kraj może się rozwijać – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Tadeusz Syryjczyk, senior ekspert ZDG TOR oraz jeden z założycieli Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Infrastruktury”, przyznał, że organizowane przez ZDG TOR wydarzenia coraz częściej odbywają się poza Warszawą. – Zauważamy, że tętno życia, infrastruktury, transportu publicznego, bije głównie w miastach. Mało kto wie, że linie tramwajowe i autobusowe wożą tyle ludzi co cała kolej w Polsce – mówił.
– Inwestycje miejskie w mniejszym stopniu epatują problemami, samorządom łatwiej nawiązać partnerskie stosunki z wykonawcami. To bardzo ważne, bo gdy czytamy prasę, ciągle dowiadujemy się o konfliktach, niezrozumieniach między wykonawcami a inwestorami – kontynuował Tadeusz Syryjczyk. – W samorządach chcemy mieć partnerów, szereg krajowych instytucji może uczyć się od samorządów – dodał.
Główne zagadnienia, które zostaną podjęte podczas Kongresu w 2014 roku:
- Miasta i regiony w roli inwestora: jak dbać o interesy mieszkańców i skutecznie realizować projekty inwestycyjne? Jak układać relacje inwestor – wykonawca?
- Litera prawa a praktyka zamówień w budownictwie infrastrukturalnym
- Metro w Krakowie - kamień milowy w rozwoju miasta, czy tylko kosztowny emblemat wielkomiejskości?
- Nowa perspektywa budżetowa UE - jaki scenariusz czeka rynek wykonawców i projektantów?
- Miasto samowystarczalne energetycznie - jak stworzyć horyzontalny i niezależny system gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne i ciepłownicze aglomeracji?