Droga ekspresowa S12 od Radomia do obwodnicy Puław będzie liczyła 67 km. Taką długość ma wariant zatwierdzony wydaną właśnie decyzją środowiskową.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał ten kluczowy dokument dla wariantu preferowanego przez inwestora. To wariant B z podwariantem AB, którego obecna nazwa to E. Nową nazwę na etapie procedowania nadała mu RDOŚ. Decyzja została wydana po ponad 3,5 roku od złożenia wniosku (ten przekazano do RDOŚ w marcu 2021 r.).
fot. GDDKiA
Planowana droga ekspresowa – dwujezdniowa z dwoma psami ruchu w każdym kierunku – będzie przebiegać przez teren gmin Orońsko, Kowala, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy. W jej ciągu zaplanowano siedem węzłów: Radom Południe, Radom Kowala, Radom Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas i Puławy Zachód (dawniej Bronowice).
Wraz z zatwierdzeniem przebiegu decyzja środowiskowa nałożyła na inwestora obowiązki „przyrodnicze”. GDDKiA będzie musiała wybudować 63 przejścia dla zwierząt, w tym 34 dla zwierząt małych i płazów, 28 dla zwierząt dużych i średnich oraz jeden most krajobrazowy. Inwestycja będzie objęta nadzorem przyrodniczym. Na etapie pozyskiwania decyzji ZRID przeprowadzona zostanie ponowna ocena oddziaływania na środowisko, a rok po oddaniu przeprowadzona zostanie analiza porealizacyjna.
Dokumentację dla tego odcinka przygotowywało konsorcjum firm Schuessler Plan Inżynierzy oraz Safage. Teraz muszą być jeszcze przygotowane materiały geologiczne dla zatwierdzonego wariantu oraz przygotowana dokumentacja do przetargu w trybie zaprojektuj i wybuduj. Na razie GDDKiA nie informuje kiedy przetarg zostanie ogłoszony – ma to nastąpić „po pozyskaniu środków finansowych”.
Wyświetl większą mapę
Obecnie na terenie woj. mazowieckiego w realizacji są dwa odcinki S12 na zachód od Radomia. Pierwszy to fragment od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. To 14,5 km drogi ekspresowej, którą wykona Budimex. Kontrakt o wartości przeszło 425 mln zł został zawarty w maju tego roku.
Budowę drugiego odcinak, tj. od Przysuchy do Wieniawy w lipcu tego roku GDDKiA zleciła Mirbudowi. W tym przypadku droga o długości 14,7 km powstanie za blisko 600 mln zł.
Oba zadania są jeszcze na etapie projektowania przed wydaniem decyzji ZRID. GDDKiA szacuje, że wnioski o tę decyzję zostaną złożone przed połową 2025 r.
W przypadku odcinka Wieniawa – Radom Południe (ok. 12 km) przetarg na realizację ma być ogłoszony jesienią 2025 r.
Droga ekspresowa S12 docelowo połączy Piotrków Trybunalski, tj. autostradę A1 ze wschodnią granicą w Dorohusku.