Rynek Infrastruktury
"Zaprezentowany program Kongresu pozwala spodziewać się interesującej oraz potrzebnej dyskusji, zwłaszcza jeżeli chodzi o praktykę zamówień w budownictwie infrastrukturalnym oraz perspektywy inwestora samorządowego. Niemniej ważne pozostają jednak tematy związane z nową perspektywą budżetową Unii Europejskiej i zmianami, jakie za sobą pociąga, o których również będziemy mogli porozmawiać podczas nadchodzącego Kongresu" - czytamy w liście prezesa Kwiatkowskiego do przewodniczącego Rady Programowej Kongresu.
"II edycja Kongresu, w ubiegłym roku odbywającego się w Warszawie, świadczy o żywym zainteresowaniu problematyką infrastrukturalną, a także nakładnia do planowania - z czego należy się cieszyć - kolejnych spotkań w gronie ekspertów, poświęconych jednemu z najważniejszych zagadnień z punktu widzenia innowacyjności oraz konkurencyjności państwa, jaką jest budownictwo infrastrukturalne" - napisał Krzysztof Kwiatkowski.
Pierwszy Kongres Infrastruktury Polskiej odbył się 17 października 2013 r. w Warszawie. W spotkaniu tym, którego osią tematyczną były relacje między strategicznymi inwestycjami infrastrukturalnymi a wzrostem gospodarczym naszego kraju, uczestniczyło ponad 350 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele decydentów, zarządców infrastruktury oraz najważniejszych na polskim rynku wykonawców robót związanych z infrastrukturą transportową i przesyłową. Obradom Kongresu towarzyszyła prezentacja Białej Księgi Infrastruktury - dokumentu, którego powstanie zainicjowało Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury.
5 listopada 2014 r. tematyka tegorocznego Kongresu Infrastruktury Polskiej będzie podejmować kwestie infrastruktury transportowej, przesyłowej i komunalnej jako spójnego systemu budującego fundamenty pod rozwój polskich miast i regionów, gwarantującego efektywność procesów gospodarczych i konkurencyjność Polski.
Główne zagadnienia, które zostaną podjęte podczas Kongresu w 2014 r.:
• Miasta i regiony w roli inwestora: jak dbać o interesy mieszkańców i skutecznie realizować projekty inwestycyjne? Jak układać relacje inwestor - wykonawca?
• Litera prawa a praktyka zamówień w budownictwie infrastrukturalnym
• Metro w Krakowie - kamień milowy w rozwoju miasta, czy tylko kosztowny emblemat wielkomiejskości?
• Nowa perspektywa budżetowa UE - jaki scenariusz czeka rynek wykonawców i projektantów?
• Miasto samowystarczalne energetycznie - jak stworzyć horyzontalny i niezależny system gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne i ciepłownicze aglomeracji?