Komisja Europejska rozstrzygnęła ostatni nabór konkursu instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF) Mobilność Wojskowa. Polscy beneficjenci złożyli wnioski na 12 projektów, które konkurowały z projektami z pozostałych 26 krajów. Dofinansowanie przyznano czterem naszym inwestycjom.
– Wartość przyznanego dofinansowania w trzecim naborze dla projektów z Polski to ponad 129 mln euro. To najlepszy wynik wśród państw członkowskich UE – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Łącznie po trzech naborach Polska uzyskała wsparcie dla największej liczby projektów dotyczących infrastruktury podwójnego zastosowania. Pod względem kwoty dofinansowania zajęliśmy miejsce drugie.
Wiceminister zaznaczył, że jest to niekwestionowany sukces naszych beneficjentów oraz administracji cywilnej i instytucji zaangażowanych w ich przygotowanie. Tym bardziej że był to mechanizm nowy. Nie było wcześniej wsparcia na inwestycje podwójnego zastosowania.
Zwycięskie projekty będą przyczyniać się do rozwoju mobilności wojskowej w sektorach transportu kolejowego i drogowego. Dofinansowanie przyznano na budowę: • terminala intermodalnego w centrum logistycznym Portu Gdynia - dofinansowanie w wysokości 8,39 mln euro. Inwestycja umożliwi obsługę Centrum Logistycznego przez transport kolejowy dzięki budowie torów ładunkowych o długości ponad 740 m, wraz z rampą ładunkową oraz torem dojazdowym i infrastrukturą towarzyszącą.
• multimodalnego kolejowego węzła przeładunkowego na półwyspie Otrów Grabowski w Porcie Szczecin - 4,35 mln euro wsparcia z CEF. Projekt składa się z dwóch zadań: budowy kolejowej stacji przeładunkowej oraz przebudowy rampy ro-ro, która zapewni sprawny przeładunek kontenerów oraz sprzętu wojskowego.
• infrastruktury drogowej podwójnego zastosowania w ciągu drogi ekspresowej S12 na odcinku: koniec obwodnicy Chełma – miejsce obsługi podróżnych Teosin. Budowa odcinka drogi ekspresowej S12 o długości ok. 17,6 km uzyskała dofinansowanie w wysokości 64,47 mln euro. Projekt wpisuje się w unijną inicjatywę Korytarzy Solidarności Unia – Ukraina i jest on komplementarny względem dotychczasowego projektu realizowanego wspólnie z Ukrainą, obejmującego odcinek Teosin – granica państwa. oraz • prace na linii kolejowej nr 12 Skierniewice – Łuków (C-E20), most na rzece Wiśle. Celem projektu, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 52,17 mln euro, jest poprawa jakości połączenia kolejowego na linii kolejowej C-E20, w celu spełnienia wymagań podstawowych sieci TEN-T. Nastąpi to poprzez budowę nowego dwutorowego mostu kolejowego przez Wisłę w ciągu linii kolejowej (zamiast istniejącego jednotorowego), wraz z modernizacją ponad 3 km dwutorowej linii kolejowej na odcinku Góra Kalwaria (zachodni brzeg Wisły) – Kępa Gliniecka (wschodni brzeg Wisły). Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2024-2027.
Inwestycje podwójnego zastosowania usprawnią funkcjonowanie sieci transportowych. Eliminują wąskie gardła tak, aby umożliwić osiągnięcie niezbędnych parametrów oraz zwiększyć możliwości przeładunkowe towarów wojskowych oraz cywilnych. Projekty te przyniosą także znaczące korzyści w ruchu pasażerskim.
CEF to instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską, która wybiera projekty do dofinansowania w wyniku konkursów. Tylko projekty najważniejsze w skali całej Unii Europejskiej, mają szansę otrzymać dofinansowanie.
Instrument "Łącząc Europę" wspiera trzy obszary: sieć transportową, energetyczną oraz telekomunikacyjną. W budżecie ogólnym CEF na lata 2021-2027 została wyodrębniona pula na Mobilność Wojskową wyniosła 1,69 mld euro. Jest ona przeznaczona na współfinansowanie infrastruktury podwójnego, czyli cywilno-wojskowego zastosowania. Odbyły się trzy nabory w tym obszarze. W zakończonych naborach Polscy beneficjenci uzyskali wsparcie dla 14 projektów na łączną kwotę prawie 223 mln euro.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.